Kontakt
Wyszukiwarka
Subskrypcja

Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa.

Blog » Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa.

Narodziny dziecka wiążą się z dużymi zmianami w życiu całej rodziny. Jeśli to nie jest Wasz pierwszy maluch, wiecie już mniej więcej, czego się spodziewać. Dużo większym wyzwaniem  jest przygotowanie starszego dziecka na przyjście na świat nowego członka rodziny. Wasze oczekiwania i wizje “idealnego rodzeństwa” legną w gruzach, gdy okaże się, że starszak nie akceptuje młodszego szkraba, dokucza maluchowi, jest buntowniczy, reaguje histerycznie.

Musicie mieć świadomość, że pojawienie się rodzeństwa jest bardzo trudne dla starszaka.  Nagle, traci on swoją uprzywilejowaną pozycję jedynaka i musi podzielić się rodzicami z młodszym dzieckiem. Czas, który do tej pory był zarezerwowany wyłącznie dla niego, zostaje podzielony pomiędzy brata lub siostrę. A że młodszy szkrab jest całkowicie niesamodzielny, to głównie na nim skupia się uwaga otoczenia.

Aby starszak nie czuł się odrzucony, poświęćcie mu jak najwięcej czasu wykorzystując chwile, gdy maluch śpi. Możecie zachęcić go do pomocy przy niemowlęciu, powierzając mało skomplikowane, ale ważne z perspektywy dziecka, zadania - na przykład wybór śpiochów dla brata lub siostry.

Zanim się maluch urodzi…

Powoli przygotujcie jedynaka do roli starszego brata lub siostry. Nie oznacza to, że musicie z entuzjazmem opowiadać o maluszku od razu po pojawieniu się dwóch kresek na teście ciążowym. Warto powiedzieć o dzidziusiu, gdy brzuszek mamy zacznie się powoli zaokrąglać. Cierpliwie wysłuchajcie setek pytań, które dziecko będzie zadawało. To całkowicie normalne, dlatego postarajcie się odpowiadać nawet wtedy, gdy po raz setny padnie: “A kiedy się urodzi?”. Unikajcie nadmiernego koloryzowania  typu: zobaczysz, będziecie się razem bawić. Dziecko może poczuć się rozczarowane, że ten wyczekany brat lub siostra właściwie cały czas je, śpi i często płacze.

Pozwól starszakowi wybrać jakiś element wyprawki dla malucha. Może to być kolor rożka, pościeli do łóżeczka. Możecie wspólnie kupić pierwszą zabawkę dla niemowlęcia, ułożyć w szafie ubranka dla noworodka.

Dużo rozmawiajcie o nowej sytuacji.

Gdy maluch jest na świecie...

Teoria jest teorią, ale praktyka praktyką. Nawet rzetelne i “podręcznikowe” przygotowanie starszaka do nowej roli, może okazać się niewystarczające. Nie raz przyjdzie Wam zmierzyć się z niespodziewanymi atakami złości i nagłymi wybuchami zazdrości. Początkową euforię z pojawienia się rodzeństwa mogą zastąpić próby dokuczania niemowlakowi. Musicie wykazać się nie tylko dużą cierpliwością w stosunku do pierworodnego, ale również zdecydowanie przeciwstawić się agresywnym zachowaniom. Szczypanie, gryzienie,poszturchiwanie - dzieci mają szeroki wachlarz pomysłów. Co robić?

Patenty na zazdrosnego starszaka.

Przyjechaliście ze szpitala - przywieźcie starszakowi prezent od malucha.

Starszak miał swój udział w wybieraniu wyprawki dla rodzeństwa? Maluszek “podaruje” mu drobiazg na dobry początek wspólnej drogi. Kupcie zawczasu jakiś drobiazg. Może to być ciekawa książeczka, zabawka. Starszak poczuje się doceniony za trud przygotowania wyprawki.

Pozwólcie dziecku przywitać się z siostrą lub bratem, pogłaskać po główce. Nie przeganiajcie starszaka nawet, jeżeli plącze się pod nogami, zadaje sto pytań na minutę i chce uczestniczyć  w karmieniu, przewijaniu czy kąpieli. Zachęcajcie go do podawania ubranek dla niemowlęcia, przynoszenia zabawek. A może zechce podczas kąpieli delikatnie umyć maluszkowi rączkę, nóżkę lub brzuszek?

Możecie zaproponować, aby starszy szkrab opiekował się swoją ulubioną lalą lub misiem tak, jak Wy opiekujecie się maleństwem. Dajcie  pieluszkę, ubranko, ręczniczek dla lali. Możecie w tym samym czasie kąpać swoje maluchy. Wy - niemowlaka, dziecko - zabawkę.

Przychodzą goście oglądać noworodka.

Noworodek w rodzinie wzbudza zazwyczaj duże zainteresowanie. I trudno się dziwić. Nie zapomnijcie w ferworze odwiedzin familii i znajomych, że macie więcej niż jedno dziecko. Nie pozwólcie, żeby starszy brzdąc czuł się odepchnięty. Opowiedzcie gościom, jakim jest wspaniałym bratem lub siostrą, doceńcie, pochwalcie. Poproście gości, aby chociaż chwilę poświęcili na zabawę ze starszakiem.

Starszak zmienia się w maluszka...

Czasem się zdarza, że starsze dziecko nagle zaczyna zachowywać się jak mały dzidziuś. Gaworzy, wchodzi na kolana, chce być noszony na rękach i domaga się karmienia. Zła wiadomość jest taka, że tłumaczenie niewiele pomoże. Dobra - ten etap mija dosyć szybko. Spróbujcie podejść do takiego zachowania spokojnie i normalnie. Możecie zaproponować zabawę w dzidziusia. Zaproponujcie założenie pieluszki, przytulajcie, weźcie na ręce. Ale z drugiej strony mówcie mu, czego nie może zrobić, bo przecież jest niemowlaczkiem. Jest duże prawdopodobieństwo, że szkrab szybko zrezygnuje z zabawy w niemowlę, gdy zauważy, jak wiele rzeczy go ominie.

Maluszek dużo płacze…

Mały płaczek potrafi postawić cały dom do góry nogami. Zazwyczaj w takiej sytuacji starszak jest poszkodowany i musi czekać, aż maluch zaśnie. Wykorzystajcie chustę do noszenia dziecka lub nosidełko ergonomiczne. Maluch będzie spokojniejszy, a Wy zyskacie wolne ręce dla starszego potomka. Warto skorzystać z możliwości, które dają chusty i nosidła, aby zaspokoić potrzeby każdego z dzieci.

A co, jeżeli starszak jest zazdrosny o noszenie? Rozwiązaniem będzie nosidło lub chusta do noszenia lalek. Starszak będzie mógł Was naśladować nosząc swoją zabawkę.

Dzieci naśladują zachowania dorosłych. Możecie być pewni, że Wasz model opieki i wychowania zostanie, przynajmniej częściowo, skopiowany i przeniesiony na grunt dziecięcej zabawy, a ostatecznie dorosłego życia. Zaspokajając potrzeby dzieci, upewniając je, że są kochane i ważne dajecie im potężną dawkę pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa.

Facebook