Badanie słuchu u noworodka – jak to zrobić

Badanie słuchu u noworodka - jak to zrobić

Jeśli jesteś zaniepokojony stanem układu słuchowego swojego noworodka, musisz wiedzieć, jak przeprowadzić badanie przesiewowe słuchu. Testy AOAE mierzą odpowiedzi z pnia mózgu i ślimaka, organu ucha wewnętrznego. Jeśli Twoje dziecko nie przejdzie drugiego testu, konieczne będzie ponowne przeprowadzenie badania. Niezależnie od tego, czy test jest wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę, czy przez laika, badanie słuchu u noworodka ma kluczowe znaczenie dla jak najszybszego rozwiązania problemów ze słuchem.

Badanie słuchu w pierwszych tygodniach życia noworodka

Badanie ABR może być wykonane u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka. Polega ono na przeprowadzeniu niewielkiego zabiegu, podczas którego elektrody umieszczane są na głowie i uszach dziecka. Dziecko pozostaje nieruchome przez cały czas trwania procedury i otrzymuje leki uspokajające lub wyciszające. Rodzice otrzymają raport z zaleceniami dla dziecka.

Badanie to ma wiele zastosowań klinicznych, m.in. w diagnostyce podejrzenia zaburzeń neurologicznych w zakresie 8. nerwu czaszkowego i dróg słuchowych, w tym ubytku słuchu. Badanie może być również stosowane w diagnostyce guzów kąta móżdżkowo-przyśrodkowego i nerwiaków akustycznych – element ten został stworzony przez specjalistów strony https://energiaporadnik.pl. Podkreśla ono rolę zespołu interprofesjonalnego w protetyce słuchu. Pozwala również lekarzom określić poziom wrażliwości słuchowej u pacjentów bez oceny behawioralnej.

Latencja ABR jest określana poprzez pomiar odpowiedzi pochodzącej ze ślimaka i słuchowego pnia mózgu. Ubytek słuchu ślimakowego o wysokiej częstotliwości charakteryzuje się wydłużoną latencją odpowiedzi. Ubytek słuchu ślimakowego o wysokiej częstotliwości charakteryzuje się wydłużonym czasem odpowiedzi, co wiąże się ze zmniejszoną mocą akustyczną.

Przebiegi AABR są analizowane pod kątem powtarzalności, morfologii i latencji. Latencje są porównywane między prawym i lewym uchem w celu ustalenia, czy istnieje różnica w asymetrii ślimaka. Różnica między prawym a lewym uchem powinna wynosić do 0,4 milisekundy.

Procedura badania OAEs trwa około minuty. Nie wymaga wysokiego poziomu wiedzy audiologicznej i może być wykonywana bez pomocy asystenta audiologicznego. Polega na wprowadzeniu małej sondy do przewodu słuchowego dziecka i dostarczeniu bodźców dźwiękowych. Bodźce dźwiękowe przechodzą następnie przez ucho środkowe i ślimak. Zewnętrzne komórki włoskowate w ślimaku wytwarzają aktywną odpowiedź, która jest analizowana przez urządzenie przesiewowe.

Czynnikami wpływającymi na reakcję ABR są także częstotliwość i czas trwania bodźca. Fala I jest najbardziej wrażliwą reakcją na bodziec, podczas gdy późniejsze fale w dużym stopniu naśladują falę I. Testy ABR są najbardziej dokładne, gdy średnie odpowiedzi są porównywalne pomiędzy warunkami, w których występuje bodziec, a tymi, w których nie występuje bodziec. Wyniki testu ABR nie powinny różnić się znacząco pomiędzy dwoma warunkami, a warunki bez bodźca powinny być włączone do eksperymentu w różnych odstępach czasu.

Testy AOAE mierzą funkcję ślimaka

Testy OAE to proste, szybkie, nieinwazyjne i wiarygodne metody określania stanu zdrowia ślimaka noworodka. W ciągu kilku minut dają one lekarzom wiarygodny obraz funkcji ślimaka. Test mierzy wzmocnienie ślimaka poprzez rejestrację energii akustycznej przekazywanej przez wzmacniacz ślimakowy. Mała sonda jest wprowadzana do przewodu słuchowego, a dźwięki są dostarczane do ucha wewnętrznego przez płat środkowy. Zewnętrzne komórki włoskowate ślimaka wytwarzają aktywną odpowiedź na dźwięki. Następnie urządzenie przesiewowe analizuje tę aktywną odpowiedź.

Sprawdź również:   Kocyki dla dzieci: jaki koc dla dziecka wybrać?

Badanie AABR jest kolejnym często wykonywanym badaniem u noworodków. Test ten mierzy wrażliwość słuchu dziecka poprzez ocenę nerwu słuchowego, który przenosi informacje dźwiękowe z ucha wewnętrznego do mózgu. Osoba przeprowadzająca badanie założy dziecku na głowę miękkie słuchawki i umieści na uszach trzy małe czujniki. Osoba przeprowadzająca badanie będzie odtwarzać do uszu dziecka serię klikających dźwięków i obserwować, w jaki sposób dziecko reaguje na te dźwięki. Badanie AABR wykonuje się tylko raz, a jakiekolwiek niejasne wyniki mogą wymagać dalszych badań diagnostycznych.

Test AOAE może być przeprowadzony u noworodków, jeśli członek rodziny lub pracownik służby zdrowia podejrzewa u nich ubytek słuchu. Proces badania jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Wyniki testu są wykorzystywane do określenia, czy noworodek ma problem ze słuchem, czy też nie. W zależności od przyczyny ubytku słuchu, testy AOAE mogą zdiagnozować słuch dziecka.

Test AOAE może wykryć zarówno przewodzeniowy, jak i odbiorczy ubytek słuchu. Wyniki badania mają kluczowe znaczenie w ustaleniu przyczyny ubytku słuchu. Dobre badanie ślimaka może zapobiec rozwojowi innych zaburzeń słuchu, ponieważ pozwala wcześnie wykryć ubytek słuchu. Ważne jest, aby rodzice znali wyniki badania, aby zapobiec niedosłuchowi u swoich dzieci. Im wcześniej zostanie on wykryty, tym lepiej.

Test AOAE można powtórzyć, jeśli wynik jest negatywny lub nieprawidłowy. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest powtórzenie badania, aby ustalić przyczynę problemu. Audiolog może zbadać słuch noworodka i określić, czy dziecko wymaga wizyty u specjalisty chorób uszu, nosa i gardła. Wyniki badania słuchu są zapisywane w książeczce zdrowia dziecka (Personal Health Record – PHR).

Ponowne badanie jest wymagane, jeśli dziecko nie przejdzie drugiego testu

Po pomyślnym przejściu pierwszego badania słuchu może zaistnieć konieczność ponownego przeprowadzenia badania, jeśli stan zdrowia dziecka jest podejrzany. Wykonuje się je przy użyciu techniki zwanej “słuchową reakcją pnia mózgu” (ABR). Badanie ABR polega na umieszczeniu małych elektrod na głowie i skórze głowy dziecka. Elektrody te odbierają odpowiedzi z nerwu słuchowego. Jeśli dziecko nie przejdzie tego badania, należy umówić się na kolejną wizytę w celu przeprowadzenia badania przesiewowego.

Wyniki badania zostaną zapisane w osobistej książeczce zdrowia dziecka (Personal Health Record book, PHR), w niektórych stanach nazywanej również “zieloną książeczką”. Jeśli dziecko nie przejdzie drugiego badania słuchu, należy umówić się na kolejne badanie w ciągu trzech miesięcy. To drugie badanie jest ważne dla zdrowia dziecka, ponieważ może mieć wpływ na jego rozwój mowy, języka i czytania. Często podczas drugiego badania słuchu słuch dziecka ulega poprawie.

Badanie słuchu u noworodka jest wymagane przez prawo w Michigan. Jest to łatwe, bezbolesne badanie, które mierzy zdolność dziecka do słyszenia i komunikowania się z innymi. Większość dzieci przechodzi pierwsze badanie słuchu bez żadnych komplikacji, ale niektóre niemowlęta mogą nie być w stanie prawidłowo komunikować się z rodzicami lub opiekunami. Jeśli jednak dziecko nie przejdzie pomyślnie pierwszego badania, nadal należy zaplanować badanie przesiewowe.

Sprawdź również:   Jakie mleko modyfikowane dla noworodka - odpowiadamy

Jeśli noworodek nie przejdzie pierwszego badania słuchu, należy zabrać dziecko na wizytę do audiologa dziecięcego, aby ustalić, czy ma ubytek słuchu. W przypadku, gdy dziecko nie przejdzie drugiego badania, należy umówić się na spotkanie z laryngologiem dziecięcym, audiologiem dziecięcym i okulistą. Problemy ze słuchem mogą mieć wpływ na wzrok dziecka, dlatego ważne jest, aby spotkać się z okulistą, genetykiem lub genetykiem. Listę audiologów dziecięcych możesz otrzymać od swojego pediatry.

Kiedy noworodki powinny przechodzić badania przesiewowe słuchu? Twoje dziecko powinno zostać przebadane jak tylko skończy miesiąc. Jeśli nie przejdzie ono drugiego badania, warto umówić się na kolejne badanie w wieku trzech miesięcy. Może się zdarzyć, że dziecko nie przeszło pierwszego badania, ponieważ otoczenie było zbyt głośne lub płakało. Wówczas można umówić się na wizytę u audiologa dziecięcego, aby ustalić, czy dziecko wymaga ponownego badania.

Znaczenie dalszych badań

Pierwsze badanie słuchu u noworodka wykonuje się po jego urodzeniu. Jest to najczęstszy typ ubytku słuchu u noworodków i dotyka około trzech na tysiąc dzieci. Chociaż nie ma znanych czynników ryzyka, niektóre schorzenia mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia ubytku słuchu u noworodka. Inne problemy medyczne również mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia ubytku słuchu u dziecka. W takich przypadkach konieczne może być przeprowadzenie dalszych badań słuchu u noworodka.

Pierwszym krokiem w badaniu przesiewowym słuchu u noworodka jest wykonanie testu OAE. W badaniu tym wykorzystuje się komputer, który odtwarza serię cichych dźwięków w przewodzie słuchowym dziecka. Następnie urządzenie mierzy reakcję dziecka na każdy dźwięk. Procedura ta znana jest jako automatyczna emisja otoakustyczna (AOAE) i trwa zaledwie kilka minut. Chociaż OAE nie powoduje żadnych uszkodzeń, nie jest zalecane u wszystkich noworodków.

Badania popierające badania przesiewowe słuchu u noworodków obejmują badania przeprowadzone przez Berg AL, Spitzer JB, Towers HM, Bartosiewicz C, Diamond BE i Lieu TL. W innych badaniach dotyczących badań przesiewowych u noworodków oceniano ryzyko i korzyści wynikające z powszechnych badań przesiewowych słuchu. Zwrócono również uwagę na odsetek wyników fałszywie dodatnich związanych z badaniami. Co więcej, w niektórych badaniach sprawdzano, jak zminimalizować liczbę wyników fałszywie dodatnich związanych z badaniami przesiewowymi słuchu u noworodków. Wreszcie, niektóre badania dotyczyły wyników testów emisji otoakustycznej.

Dalsze badania słuchu u noworodków są konieczne w przypadku niepowodzenia testu. Rodzice powinni umówić się na wizytę kontrolną, aby ustalić, czy ich dziecko ma problem ze słuchem. Oprócz audiologa należy skonsultować się z audiologiem, laryngologiem dziecięcym i okulistą dziecięcym. Czasami można skonsultować się z genetykiem. Zaleca się również przeprowadzenie badania noworodka u audiologa dziecięcego w celu oceny słuchu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy