Co na odparzenia u noworodka – przyczyny i rozwiązania

Co na odparzenia u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Prawdopodobnie słyszałaś o kremie barierowym, ale nie jesteś pewna, jak działa on na odparzenia pieluszkowe. Wydaje się, że nie pomaga on zbytnio, a wysypka tylko się nasila. Dziecko odczuwa też coraz większy dyskomfort i wydaje się rozdrażnione. Wysypka może prowadzić do wysypki na ciele i pęcherzy, a w bardziej ekstremalnych przypadkach skóra może nawet pękać. Oto kilka prostych sposobów, jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym.

Częste zmienianie pieluszki u dziecka

Główną przyczyną odparzeń u noworodków jest częste zmienianie pieluszek. Można ją leczyć, stosując krem ochronny lub częściej myjąc pupę dziecka. Należy unikać używania chusteczek antyseptycznych lub talku do wycierania miejsc dotkniętych odparzeniami. Unikaj używania produktów o silnym zapachu i upewnij się, że po każdym przewinięciu umyjesz pupę dziecka świeżą wodą. Zwykły krem nawilżający często jest wystarczający.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia odparzeń u noworodka jest unikanie częstej zmiany pieluszek. Jest to ważne, aby zapobiec kontaktowi skóry z kałem i moczem. Ważne jest również, aby pupa dziecka była sucha podczas zmiany pieluszki. Lepiej jest osuszyć pupę dziecka, niż pocierać ją mydłem lub balsamem.

Wysypka może pojawić się w postaci czerwonych plamek lub na całej pupie. Wysypka u dziecka może również rozprzestrzenić się na pośladki lub brzuszek. Jeśli stan się pogorszy, mogą nawet pojawić się pęcherze. Wysypka pieluszkowa może powodować, że dziecko czuje się bardzo niekomfortowo i jest rozdrażnione. Jeśli niepokoi Cię wysypka u dziecka, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz pierwszego kontaktu omówi z Tobą Twoje obawy i zbada pupę dziecka, aby upewnić się, że nie jest to infekcja bakteryjna.

Unikaj używania pachnących chusteczek i mydełek dla niemowląt. Mogą one zawierać szkodliwe substancje chemiczne. Wybieraj detergenty, które nie zawierają żadnych zapachów ani barwników. Staraj się używać tylko detergentów jednej marki. Pamiętaj też, że skóra dziecka jest wrażliwa na gorącą i wilgotną pogodę, dlatego odpowiednie ubieranie może zapobiec pojawieniu się wysypki. Nadmierne ubieranie się może również przyczynić się do powstania wysypki w okolicach pachwin.

Jeśli zauważysz wysypkę na pupie dziecka po zmianie pieluszki, możesz użyć chusteczki WaterWipe, aby oczyścić dotknięte miejsce. Powinnaś unikać używania mydeł, ponieważ mogą one być zbyt szorstkie dla skóry dziecka. Zamiast tego spróbuj użyć środka czyszczącego bez mydła lub kremu na bazie tlenku cynku. Ważne jest, aby unikać chusteczek do pieluszek i używać ciepłej wody z łagodnym mydłem.

Utrzymywanie obszaru z odparzeniami w czystości i suchości

Dbanie o czystość i suchość okolic odparzeń u noworodka jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie powinnaś robić dla swojego dziecka. Częsta zmiana pieluszki to najlepszy sposób na utrzymanie czystości i suchości tego obszaru. Zmieniaj pieluszkę tak szybko, jak to możliwe, i zawsze używaj czystej, bezzapachowej chusteczki. Aby zapobiec dalszym podrażnieniom, nie pocieraj zbyt mocno pieluszki.

Sprawdź również:   Czy żółtaczka u noworodka jest groźna - odpowiadamy

Pieluszkowe zapalenie skóry jest wywoływane przez bakterie i drożdżaki, które mogą rozprzestrzeniać się na otaczające je obszary. Miejsce pod pieluszką jest ciepłe, wilgotne i stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Najczęstszym objawem jest czerwona wysypka w fałdach, która jest wynikiem infekcji. Jeśli jednak Twoje dziecko ma skłonność do pieluszkowego zapalenia skóry, możesz spróbować mu zapobiec, zmieniając pieluszki tak często, jak to możliwe.

Możesz też użyć kremu do pieluszek na dotkniętym obszarze. Krem należy nakładać obficie, a następnie pozostawić do wyschnięcia przed ponownym nałożeniem na skórę dziecka. Krem jest skuteczny w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry u noworodków, ale upewnij się, że stosujesz go po każdej zmianie pieluszki, aby uniknąć rozprzestrzenienia się infekcji. Jeśli dziecko nadal swędzi, może to być znak, że ma infekcję lub pleśniawkę. W takim przypadku lekarz może przepisać łagodny krem sterydowy lub przeciwgrzybiczy, a także antybiotyki.

Innym skutecznym sposobem leczenia pieluszkowego zapalenia skóry jest unikanie nadmiernego kąpania się. Stosowanie łagodnego mydła pomoże złagodzić wysypkę, utrzymując wilgotne miejsce. Warto też spróbować zastosować maść z oczaru wirginijskiego, rośliny kwitnącej, która łagodzi pieluszkowe zapalenie skóry. Uważaj jednak, by nie kąpać dziecka zbyt często, bo może to pogorszyć stan.

Pielęgnacja okolic odparzeń u noworodków jest jednym z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć, aby zapobiec ich pogorszeniu. Możesz posmarować dotknięte miejsce kremem ochronnym, aby nie dopuścić do zakażenia i większego uszkodzenia skóry. W międzyczasie możesz także zastosować krem ochronny na odparzenia pieluszkowe, aby je złagodzić. Z pomocą lekarza dziecka możesz nałożyć krem na dotknięte miejsce.

Unikanie talku

Pomimo niebezpieczeństw związanych z talkiem, rodzice nadal go używają, aby zapobiec odparzeniom pieluszkowym. Rodzice powinni zwracać uwagę na składniki pudru dla dzieci, sprawdzać, czy jest on organiczny i unikać stosowania go na skórę dziecka. American Cancer Society i MedlinePlus podają informacje na temat ryzyka zatrucia talkiem. Rodzice powinni jednak unikać stosowania talku, aby chronić noworodka przed potencjalnie niebezpiecznym pyłem.

Zamiast tego rodzice powinni używać letniej wody lub lekkiej bawełnianej ściereczki, aby oczyścić skórę dziecka. Do kąpieli dziecka należy również używać delikatnego płynu do mycia bez mydła. Po kąpieli rodzice powinni osuszyć skórę dziecka, a następnie zastosować krem nawilżający. Dziecko powinno również otrzymać krem ochronny, który jest dostępny bez recepty.

Stosowanie pudrów na bazie talku na pieluszkę dla noworodka może podrażnić skórę i płuca. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli dziecko cierpi na choroby układu oddechowego lub ma osłabiony układ odpornościowy. Rodzice powinni również unikać stosowania pudrów dla dzieci z grupy wysokiego ryzyka, wcześniaków lub dzieci z problemami oddechowymi. Aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia skóry, rodzice powinni stosować po kąpieli bezzapachową oliwkę dla dzieci lub krem ochronny.

Sprawdź również:   Gorączka u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Pomimo zagrożeń związanych z talkiem, tradycyjne pudry dla niemowląt nadal go zawierają. Niektóre marki zawierają azbest, który został powiązany z rakiem jajników i płuc. Ponieważ puder dla dzieci może dostać się do ust, talk jest łatwo wchłaniany do układu oddechowego. Jest to szczególnie niebezpieczne dla noworodków, ponieważ puder dostaje się do ust dziecka. Mimo to producenci pudru dla niemowląt nadal sprzedają ten produkt w innych krajach.

Chociaż wpływ talku na odparzenia u noworodków nie został dobrze zbadany, istnieją pewne środki ostrożności, które możesz podjąć. Trzymaj pojemnik z pudrem poza zasięgiem dziecka. Mała rączka może go przewrócić i przypadkowo wdychać proszek. Może to doprowadzić do nagromadzenia się proszku w pieluszce i wywołać odparzenie pieluszkowe.

Stosowanie kremu ochronnego, aby zapobiec odparzeniom pieluszkowym

Jeśli obawiasz się, że Twój noworodek dostaje odpieluszkowego zapalenia skóry, powinieneś używać kremu ochronnego, aby chronić skórę. Produkty te są dostępne w różnych formach, takich jak kremy, maści i balsamy. Niezależnie od rodzaju wysypki u Twojego noworodka, powinnaś używać kremu ochronnego, aby utrzymać skórę w okolicy pieluszki suchą i czystą.

Najlepszym kremem barierowym dla skóry dziecka jest pasta cynkowa. Krem powinien być nakładany na skórę przy każdym przewijaniu. Unikaj używania chusteczek dla niemowląt, ponieważ mogą one być drażniące. Nałóż grubą warstwę kremu ochronnego na skórę noworodka. Krem powinien być często zmieniany, aby mógł skutecznie zapobiegać odparzeniom pieluszkowym. Stosuj krem barierowy codziennie i pamiętaj, aby zmieniać pieluszkę tak szybko, jak to możliwe.

Najlepszy krem ochronny dla skóry noworodka jest wykonany z wazeliny lub tlenku cynku. Należy unikać balsamów i mydeł, ponieważ mogą one powodować dalsze podrażnienia skóry. Olej mineralny może być szkodliwy dla skóry, dlatego pamiętaj, aby zawsze myć to miejsce przed nałożeniem kremu lub balsamu. Może on również podrażniać skórę dziecka. Jednak krem barierowy jest bezpiecznym i skutecznym sposobem zapobiegania odparzeniom pieluszkowym.

Pasta Butt Paste może błyskawicznie złagodzić pieluszkowe zapalenie skóry. Produkt jest dostępny również w wersji przyjaznej dla wegan, ale należy pamiętać, że może on plamić pieluszki i ubrania z materiału. Producenci twierdzą jednak, że plamy nie będą trwałe. Jeśli używasz kremu barierowego dla dziecka, pamiętaj, aby przy każdej zmianie pieluszki przemywać jej okolice wodą.

Wysypka pieluszkowa może być spowodowana kilkoma czynnikami. Pocieranie pieluszki o skórę dziecka, brudna pieluszka, infekcje bakteryjne lub drożdżakowe mogą pogorszyć stan dziecka. Niektóre dzieci są bardziej podatne na wystąpienie odpieluszkowego zapalenia skóry niż inne, dlatego ważne jest, aby w tym czasie unikać stosowania antybiotyków. Na szczęście nie musisz się martwić, jeśli Twój noworodek dostanie pieluszkowego zapalenia skóry – możesz sama je wyleczyć!

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy