Twój noworodek może zacząć odczuwać czkawkę po karmieniu go lub jej. Wstrzymywanie oddechu, gdy dziecko ma czkawkę, nie jest dla niego bezpieczne. Wstrzymywanie oddechu jest powszechnie stosowanym środkiem zaradczym na czkawkę, ale jest to niebezpieczne dla dziecka i może spowodować dalsze obrażenia. Pociąganie dziecka za język lub uciskanie jego czoła również może spowodować u niego obrażenia. Zamiast tego należy poczekać. Jedną z ważnych wskazówek, aby nie dopuścić do przekarmienia noworodka, jest robienie mu przerw w karmieniu. Pomocne może być także trzymanie butelki przechylonej.
Naturalne sposoby łagodzenia czkawki u dziecka
Być może zastanawiasz się, jak powstrzymać czkawkę u dziecka po jedzeniu. Chociaż czkawka nie jest zazwyczaj problemem dla dorosłych, może ona zakłócić normalny rytm karmienia i trawienia dziecka. Na szczęście istnieje kilka naturalnych sposobów na złagodzenie czkawki u dziecka po jedzeniu. Spróbuj dwukrotnie nakarmić dziecko połową normalnej ilości pokarmu. Pomoże to zmniejszyć ciśnienie spowodowane gazami w żołądku dziecka.
Delikatne pocieranie pleców dziecka jest jednym z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia czkawki u dziecka po karmieniu. Dziecko, które jest spokojne i zrelaksowane, będzie miało mniej ataków czkawki. Po karmieniu nie pozwalaj dziecku na poruszanie się lub angażowanie w energiczne działania przez 20 minut. Choć może się to wydawać dużo, ta prosta wskazówka może pomóc w zapobieganiu czkawce u dziecka po jedzeniu.
Innym naturalnym sposobem na złagodzenie czkawki u dziecka po karmieniu jest podanie mu smoczka. Smoczek może pomóc rozluźnić przeponę i uspokoić dziecko. Ta metoda pomaga również dziecku rozluźnić przeponę, co może pomóc w całkowitym powstrzymaniu czkawki. Pamiętaj jednak, że naturalne sposoby łagodzenia czkawki u dziecka po jedzeniu nie są lekarstwem na wszystko.
Naturalnym sposobem na złagodzenie czkawki u dziecka po karmieniu jest zmiana pozycji karmienia lub rozluźnienie dziecka między karmieniami. Nie przyspieszaj procesu karmienia i postaraj się rozluźnić przeponę dziecka przed karmieniem. Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, pamiętaj, aby zabrać dziecko do łazienki kilka minut po karmieniu. Zawsze lepiej jest zrobić sobie przerwę niż zmagać się z czkawką po karmieniu, ponieważ zdrowie dziecka jest ważniejsze niż wszystko inne.
Przerwa w karmieniu
Przerwa w karmieniu dziecka może złagodzić czkawkę. Jeśli karmisz piersią swojego noworodka, bekanie jest ważną częścią procesu karmienia. Dodatkowa ilość powietrza w żołądku dziecka powoduje skurcz przepony i czkawkę. Jeśli dziecko ma trudności z zatrzaśnięciem, pomocne może być zrobienie przerwy w karmieniu. Możesz również stopniowo wprowadzać inne techniki, aby pomóc dziecku się zrelaksować.
Czkawka jest nieszkodliwa dla dziecka, ale może przeszkadzać w karmieniu i codziennych czynnościach. Jeśli martwisz się czkawką u dziecka, spróbuj zrobić przerwę w karmieniu i najpierw wypróbuj naturalny środek zaradczy. Trzymanie dziecka na ramieniu może złagodzić ciśnienie gazu. Dobrym pomysłem jest również przeniesienie dziecka wyżej na ramię, aby zmniejszyć nacisk na przeponę.
Jeśli karmisz piersią, możesz wypróżnić dziecko w połowie karmienia, aby pozbyć się gazów. Innym pomocnym sposobem radzenia sobie z czkawką jest zmiana pozycji butelki, aby powietrze dotarło blisko brodawki. Pomóc może również pocieranie dziecka o plecy i kołysanie go. Nie należy policzkować dziecka – może to pogorszyć czkawkę.
Podczas karmienia piersią nie zaleca się robienia przerw w karmieniu noworodka w celu leczenia czkawki. Jeśli Twoje dziecko ma częstą czkawkę po karmieniu, być może przekarmiasz je zbyt intensywnie. Lepiej jest unikać przekarmiania, jeśli to możliwe, ponieważ może ono nasilić problem. Jeśli karmisz noworodka butelką, możesz na kilka minut zrobić dziecku przerwę w karmieniu, aby się uspokoiło i wyciszyło.
Odgryzanie się
W przypadku beknięcia pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest podtrzymanie tułowia i głowy dziecka. Wielu rodziców pochyla się do przodu i przybliża dziecko do ramienia, ale ważne jest, aby podeprzeć również brzuszek. Podtrzymuj główkę i szyję, aby plecy dziecka nie były zbyt mocno pocierane. Jeśli dziecko słabo kontroluje główkę, należy ułożyć ją nieco powyżej ramienia, a rodzic powinien delikatnie pocierać plecy dziecka. W miarę możliwości staraj się unikać odbijania dziecka lub zmiany jego pozycji.
Oprócz korzystania z pomocy partnera, staraj się karmić dziecko w obecności innej osoby. Może to pomóc wszystkim w nawiązaniu więzi z dzieckiem, ponieważ matki karmiące mogą stać się sztywne i zmęczone po godzinie karmienia. Korzystając z pomocy innej osoby dorosłej, możesz dać sobie trochę czasu na dojście do siebie i spędzenie czasu z dzieckiem. Poproś też o pomoc w wypróżnianiu.
Gdy dziecko beknie, trzymaj ręce w pobliżu, aby chronić ubranie przed wypluwaniem. Umieść ściereczkę pod brodą dziecka i podeprzyj jedną ręką jego główkę. Druga ręka powinna znajdować się z tyłu ramienia rodzica. Jeśli dziecko beknie, nie ulegaj pokusie pocierania gardła, ponieważ może to spowodować “mokre beknięcie”.
Trzymaj dziecko w pozycji pionowej i wygodnej przez co najmniej 10 minut po karmieniu, aby uniknąć wypluwania. Zapobiegnie to przewracaniu się dziecka i pomoże mu pozostać w pozycji siedzącej przez 15-30 minut. Jeśli dziecko nie chce beknąć, przejdź na inną metodę lub spróbuj trzymać je w pozycji pionowej przez 15-30 minut. Prawdopodobnie zauważysz, że bekanie jest rzadsze, ale i tak jest to lepsze dla Ciebie i Twojego dziecka.
GER powoduje czkawkę
Częste ataki czkawki po jedzeniu są częstym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego (GER), czyli stanu, w którym częściowo strawiony pokarm i kwas wracają do przełyku. Na szczęście u większości dzieci stan ten ustępuje do 9-12 miesiąca życia. Należy jednak zasięgnąć porady lekarza, jeśli dziecko często pluje lub odmawia karmienia. Jeśli czkawka jest bardzo nasilona i stale się pogarsza, konieczna może być pomoc lekarska.
Istnieją pewne powszechnie stosowane środki zaradcze na czkawkę po karmieniu noworodka. Należą do nich: utrzymywanie dziecka w pozycji pionowej podczas karmienia, częste bekanie, unikanie przejadania się i zbyt szybkiego picia. Po karmieniu dziecko powinno być trzymane w pozycji pionowej przez co najmniej 20 minut, aby powietrze mogło dostać się do przełyku i wzrosnąć do płuc. Wreszcie, rodzice powinni unikać pocierania pleców dziecka, gdy wypluje.
Jeśli nie jesteście pewni, czy czkawka jest spowodowana przełykiem, czy czymś innym, możecie zapytać o to swojego lekarza. Większość noworodków przestaje mieć czkawkę w ciągu pięciu do dziesięciu minut, ale jeśli czkawka utrzymuje się dłużej niż dwie godziny, należy skontaktować się z pediatrą. Jeśli nie masz pewności, spróbuj wody morskiej.
Inną częstą przyczyną czkawki u noworodka jest układ pokarmowy dziecka. Kwaśna treść żołądka może cofać się do przełyku i powodować bolesną czkawkę u dziecka. Czkawkę można łatwo leczyć. Lekarz przepisze leki lub inne środki dietetyczne w celu złagodzenia objawów. Objawy u Twojego dziecka mogą się różnić w zależności od przyczyny, ale na szczęście istnieją skuteczne sposoby leczenia tych bolesnych objawów.
Utrzymywanie dziecka w pozycji pionowej pomaga zapobiegać czkawce
Ważne jest, aby nie próbować domowych sposobów leczenia czkawki u noworodka. Mogą one wywołać niepokój u dziecka i prawdopodobnie nie będą skuteczne. Zamiast tego staraj się utrzymywać noworodka w pozycji pionowej po jedzeniu, aby umożliwić dopływ powietrza do płuc. Aby zapobiec czkawce u noworodka, po jedzeniu trzymaj dziecko w pozycji pionowej, z dala od skrzypiącego krzesła lub łóżeczka.
Karmienie dziecka powinno odbywać się, gdy jest ono spokojne i zrelaksowane. Karmienie niespokojnego dziecka spowoduje, że mleko lub mieszanka nie będą przechodziły gładko. Upewnij się, że karmisz dziecko w pozycji pionowej, aby umożliwić sprawne trawienie. Upewnij się również, że smoczek w butelce jest pełen mleka. Powietrze w smoczku może powodować czkawkę u noworodka.
Innym sposobem zapobiegania czkawce u noworodka jest wypróżnianie dziecka po każdym karmieniu. Odgryzanie się dziecka uwalnia nadmiar gazów. Inną pomocną techniką jest użycie rurki do bekania. Odgryzanie się noworodkowi pomaga uwolnić gazy, które mogą wywołać czkawkę. Rodzice mogą również poklepywać dziecko po plecach lub pocierać jego plecy, co może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu.
Ważne jest, aby dostosować sposób karmienia i trzymania noworodka, aby zapobiec czkawce. Czasami nadmierne karmienie może powodować czkawkę u noworodka. Ważne jest również, aby po karmieniu wypróżnić dziecko, co pomoże usunąć nadmiar powietrza z żołądka. Stosując się do tych wskazówek, możesz uniknąć wystąpienia czkawki u swojego noworodka.