Czy żółtaczka u noworodka jest groźna – odpowiadamy

Czy żółtaczka u noworodka jest groźna - odpowiadamy

Czy żółtaczka u noworodka jest szkodliwa? Odpowiadamy na pytania dotyczące objawów, leczenia i odwracalności tego stanu. Stan ten znany jest również jako hiperbilirubinemia. Istnieje kilka przyczyn żółtaczki, w tym wcześniactwo lub choroba dziecka, słaby przyrost masy ciała lub odwodnienie. Żółtaczka u noworodka nie jest jednak na ogół groźna.

Hiperbilirubinemia

Skąd wiadomo, czy hiperbilirubinemia u noworodków jest szkodliwa? Ostatnie badania wykazały, że płeć męska, grupa krwi Rh ujemna i wiek ciążowy między 35 a 38 tygodniem należą do najczęstszych czynników ryzyka niebezpiecznej hiperbilirubinemii. Stwierdzono również, że grupa krwi O lub Rh-ujemna u matki była najczęstszym czynnikiem ryzyka.

Objawy żółtaczki u noworodków różnią się w zależności od przypadku. Ogólnie rzecz biorąc, hiperbilirubinemia może być spowodowana długotrwałą dysfunkcją wątroby, zakażeniem lub innymi czynnikami. Jest to jednak częste schorzenie, występujące u około 60% noworodków urodzonych w terminie i 80% wcześniaków. Może zagrażać życiu, jeśli duże ilości bilirubiny dotrą do tkanki mózgowej. Nieleczone wysokie stężenie bilirubiny może prowadzić do drgawek i uszkodzenia mózgu.

Hiperbilirubinemia jest niebezpieczna u noworodków. Jest ona związana z mlekiem matki. U około dwóch do czterech procent niemowląt karmionych wyłącznie piersią poziom żółtaczki w dowolnym momencie przekracza 10 mg/dl. Jeśli żółtaczka utrzymuje się dłużej niż tydzień, należy ją zbadać. Jeśli stężenie bilirubiny jest przeważnie niesprzężone, niemowlę powinno kontynuować karmienie piersią w większych odstępach czasu.

W niektórych badaniach stwierdzono jednak, że wysoki poziom bilirubiny może zapowiadać ciężką hiperbilirubinemię u niemowląt. Konieczne będą dalsze badania, aby sprawdzić wartość predykcyjną tego narzędzia, ale może ono pomóc w zaplanowaniu badania stężenia bilirubiny. Dlatego zalecamy wykonywanie badań poziomu bilirubiny w młodym wieku, aby uniknąć niepotrzebnych powikłań. Po zbadaniu krwi dziecka, kolejnym krokiem jest leczenie.

W populacyjnym badaniu kohortowym przeprowadzonym w Szwecji w latach 2008-2016, do badania włączono ponad dziewięćdziesiąt trzy setki siedemdziesiąt jeden żywo urodzonych dzieci. W sumie u 67 noworodków stężenie bilirubiny w surowicy wynosiło trzydzieści miligramów na decylitr (mmol/L) lub więcej. Spośród nich trzynaście przypadków można było potencjalnie uniknąć i były one związane z nieoptymalną diagnostyką, badaniami przesiewowymi lub opieką.

Objawy

Kiedy u noworodka pojawia się żółte zabarwienie skóry, objawy żółtaczki są pierwszą rzeczą, którą należy się martwić. Lekarz będzie musiał zdiagnozować ten stan, który może być wywołany przez wysoki poziom bilirubiny. Niektóre przypadki żółtaczki u niemowląt mogą być spowodowane innymi czynnikami, takimi jak odwodnienie lub słaby przyrost masy ciała. Jednak w wielu przypadkach leczenie jest proste.

Najczęstszym objawem żółtaczki jest żółte zabarwienie skóry. Lekarz może szybko zdiagnozować żółtaczkę, jeśli wystąpi ona w ciągu kilku pierwszych dni życia dziecka. Aby zapewnić dziecku zdrowie, należy je często karmić, zwłaszcza gdy objawy są wyraźne. Na szczęście stan ten można leczyć wystarczająco wcześnie, aby uniknąć niebezpiecznego stężenia bilirubiny.

Sprawdź również:   Szybki oddech u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Noworodek z żółtaczką częściej jest karmiony piersią niż mlekiem matki. Karmienie piersią pomaga wątrobie w przetwarzaniu bilirubiny, a stolec dziecka powinien zmienić kolor z ciemnozielonego na żółty. Jeśli karmienie piersią nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy rozważyć podanie dziecku preparatu uzupełniającego. Chociaż może to powodować pewien dyskomfort, pomoże to dziecku uzyskać pożywienie, którego potrzebuje do rozwoju.

Chociaż żółtaczka jest normalną częścią okresu noworodkowego, może ona prowadzić do poważnych problemów, jeśli nie jest leczona. Żółtaczka u noworodka zwykle zaczyna się na głowie, a następnie rozprzestrzenia się na twarz, ramiona i inne części ciała. W końcu choroba ustępuje. Karmienie piersią może powodować żółtaczkę, ale ustępuje ona po kilku tygodniach.

Skóra dziecka jest żółta, a objawy żółtaczki są najbardziej zauważalne przy świetle, ale u ciemniejszych dzieci żółtaczka może występować również w ciemniejszych obszarach skóry. Białka oczu również mogą być żółte. Objawy żółtaczki u noworodka mogą powodować, że trudno jest go obudzić, a dziecko może nie karmić piersią lub nie ssać butelki. Lekarz będzie musiał wykonać test bilirubinowy, aby sprawdzić poziom bilirubiny we krwi dziecka.

Żółtaczkę u noworodków można leczyć kilkoma metodami, w tym fototerapią. Żółtaczka oczu i skóry jest spowodowana nagromadzeniem bilirubiny we krwi. Zazwyczaj stan ten ustępuje wraz z dojrzewaniem wątroby dziecka. Stan ten jest niegroźny, ale może być niebezpieczny, jeśli nie jest leczony. Jeśli podejrzewasz, że Twój noworodek może cierpieć na żółtaczkę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu żółtaczki u noworodka jest ustalenie jej przyczyny i przeprowadzenie badań dziecka. Badania krwi są konieczne, aby wykluczyć choroby podstawowe, takie jak choroby wątroby lub nerek, zaburzenia stężenia bilirubiny i infekcje. Najskuteczniejszą metodą leczenia hiperbilirubinemii jest fototerapia, choć w zależności od ciężkości stanu konieczne może być zastosowanie całego kursu fototerapii. Alternatywnie, jeśli fototerapia nie złagodzi objawów u dziecka, można podać dożylnie immunoglobulinę. Lek ten skutecznie blokuje przeciwciała atakujące czerwone krwinki i może zmniejszyć zapotrzebowanie na transfuzje wymienne. Jeśli żółtaczka utrzymuje się przez ponad 2 tygodnie, lekarz będzie chciał również sprawdzić stan dziecka. Oprócz wyżej wymienionych przyczyn żółtaczki, objawami hiperbilirubinemii mogą być

Ważne jest również badanie krwi w kierunku żółtaczki, ale rzadko jest ono konieczne. Noworodki z żółtaczką mogą być obciążone chorobą genetyczną lub innym schorzeniem, a także mogą być zbyt młode lub kruche, aby mieć czerwone krwinki. Badanie krwi na obecność żółtaczki pozwala wykryć te schorzenia, a lekarze mogą wtedy zadecydować o dalszym postępowaniu. Gdy u noworodka wystąpi żółtaczka, należy go karmić co najmniej 8 razy dziennie. Najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko matki, a dodanie do diety preparatu do żywienia niemowląt może pogorszyć ten stan.

Sprawdź również:   Pieluszki dla noworodka - jakie wybrać

Wysoki poziom bilirubiny we krwi noworodka może powodować zażółcenie skóry i oczu. Wątroba nie jest w stanie usunąć nadmiaru bilirubiny, co powoduje nadmierne zażółcenie skóry. Jest to szczególnie częste u noworodków, a lekarz będzie musiał wykonać badania krwi w celu ustalenia przyczyny. Opcje leczenia żółtaczki obejmują terapię światłem i inne środki mające na celu zminimalizowanie cierpienia dziecka.

U większości zdrowych noworodków żółtaczka jest problemem przejściowym. Objawy ustąpią w ciągu kilku dni, ale jeśli utrzymują się dłużej, może to wskazywać na chorobę podstawową. Jeśli poziom bilirubiny u noworodka będzie nadal wzrastał, istnieje ryzyko, że dziecko będzie miało głuchotę, porażenie mózgowe, a nawet uszkodzenie mózgu. Dlatego w przypadku utrzymywania się żółtaczki należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.

Odwracalność

Odwracalność żółtaczki u noworodków to kwestia, która często jest przedmiotem dyskusji. Pomimo odwracalności tego stanu, może on prowadzić do trwałych uszkodzeń neurologicznych, porażenia mózgowego i utraty słuchu. Inne powikłania to zmiany w napięciu mięśniowym, wysoki płacz i upośledzenie umysłowe. Dobra wiadomość jest jednak taka, że choroba jest odwracalna, jeśli jest wcześnie leczona.

Pielęgniarka z Anglii po raz pierwszy zaobserwowała, że noworodki, które pozostawały na zewnątrz w świetle słonecznym, miały mniejszą żółtaczkę. Ona i jej koledzy byli zakłopotani niskim poziomem bilirubiny w surowicy krwi. Obserwacje pielęgniarki zostały potwierdzone w przełomowym randomizowanym badaniu kontrolowanym opublikowanym w Pediatrics. Badanie to dowiodło, że fototerapia noworodków może mieć głęboki wpływ na ich rozwój.

Chociaż hiperbilirubinemia u noworodka jest względnie odwracalna, ważne jest, aby nie zwlekać z leczeniem. Opóźnienie leczenia może prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma żółtaczkę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Im szybciej podejmie się leczenie hiperbilirubinemii, tym lepiej, ponieważ jej skutki mogą być trwałe. Jeśli objawy żółtaczki nie są wystarczająco nasilone, leczenie dziecka może nie być konieczne, ale jeśli poziom żółtaczki jest wystarczająco wysoki, konieczne może być krótkie leczenie.

Odwrócenie żółtaczki noworodkowej jest możliwe, jeśli dziecko jest regularnie karmione piersią. Mleko matki pomaga w usuwaniu bilirubiny z moczu i stolca. Jeśli matka nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości mleka dla dziecka, może zaistnieć potrzeba skorzystania z innych źródeł mleka dla niemowląt. Jeśli dziecko otrzymuje odpowiednią ilość mleka, powinno mieć sześć mokrych pieluch dziennie, jasnozielone stolce i wyglądać na zadowolone po karmieniu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy