Jak przewijać noworodka – poradnik

Jak przewijać noworodka - poradnik

W tym artykule omówimy proces zmiany pieluszki u noworodka. Omówimy etapy zmiany pieluszki, zapobiegniemy pieluszkowemu zapaleniu skóry i przygotujemy zapasowe akcesoria, które ułatwią tę czynność. Używanie przewijaka to także wygodny sposób przewijania noworodka. Zobaczymy też, jak ważne jest trzymanie nóżek dziecka w górze podczas przewijania. Na koniec omówimy kilka podstawowych wskazówek dotyczących zmiany pieluszki.

Zmiana pieluszki

Kiedy jesteś świeżo upieczonym rodzicem, zmiana pieluszki noworodkowi może być trudnym zadaniem. To nie jest nauka o rakietach, ale może być trochę śmierdzące! Oto kilka wskazówek, które sprawią, że zmiana pieluszek będzie tak bezbolesna, jak to tylko możliwe. Upewnij się, że miejsce do przewijania jest dobrze zorganizowane i wolne od małych przedmiotów – noworodki wkładają wszystko do buzi! Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zmiana pieluszek była łatwiejsza i przyjemniejsza.

Po pierwsze, upewnij się, że podczas zmiany pieluszki noworodkowi używasz ściereczki ochronnej. Stosując odpowiednią technikę, będziesz w stanie przewinąć dziecko w zaledwie kilka minut. Przyda się stolik do przewijania lub komoda z podkładką do przewijania, ale można je też przewijać na łóżku lub w łóżeczku, korzystając z łóżka. Zmieniając pieluszkę noworodkowi poza stołem do przewijania, używaj ściereczki ochronnej, aby nie spadła.

Zmieniając pieluszkę noworodkowi, upewnij się, że nowa pieluszka ściśle przylega do brzucha dziecka. Pamiętaj, aby zakryć penisa chłopca. Swobodny strumień moczu z penisa chłopca może polecieć nad przewijakiem, na twarz lub na podłogę. Zmieniając pieluszkę niemowlęcia, pamiętaj, aby trzymając nową, przytrzymać nóżki dziecka i upewnić się, że zakładki są skierowane w dół, a strona z obrazkami znajduje się na górze.

Zmieniając pieluszkę noworodkowi, zawsze myj ręce, zanim dotkniesz pupy dziecka. Następnie użyj chusteczki do wycierania pieluszek, aby zetrzeć nadmiar maści. Noworodki często dają znać, że zrobiły kupkę, dlatego zawsze najlepiej najpierw sprawdzić, czy to zrobiły. Niezależnie od tego, czy używasz pieluchy materiałowej czy jednorazowej, ważne jest, aby przed zmianą pieluchy upewnić się, że jest ona całkowicie sucha.

Środki ostrożności zapobiegające pieluszkowemu zapaleniu skóry

Ogólnie rzecz biorąc, pieluszkowe zapalenie skóry jest spowodowane wieloma czynnikami, ale w niektórych przypadkach pieluszka może być pozostawiona na skórze zbyt długo. Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, a pieluchy mogą ją podrażniać. Pieluszkowe zapalenie skóry może być skutkiem działania różnych czynników, w tym moczu, stolca i antybiotyków. Poniżej podajemy kilka środków ostrożności, które zapobiegają pieluszkowemu zapaleniu skóry:

Unikaj używania perfumowanych chusteczek lub produktów na bazie alkoholu na skórze noworodka. W miarę możliwości myj ściereczki i waciki w ciepłej wodzie. Używaj tylko bezzapachowych produktów i wody, ponieważ mogą one podrażnić skórę. Pomocne może być także używanie bezzapachowego mydła. Zawsze pamiętaj, że jeśli u Twojego dziecka już wystąpi wysypka, lepiej skonsultuj się z pediatrą w celu ustalenia metod leczenia.

Sprawdź również:   Jaki rozmiar czapki dla noworodka - podpowiadamy

Aby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry, należy unikać częstego mycia mydłem. Pozbawi to skórę dziecka bariery ochronnej i zwiększy ryzyko podrażnień. Unikajcie też używania chusteczek dla niemowląt, ponieważ zwiększają one podrażnienia. Trzymanie dziecka wygodnie w letniej wodzie pomaga oczyścić wysypkę. Do usuwania lepkich stolców używaj delikatnego mydła i oliwki dla niemowląt na waciku.

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie pieluszkowego zapalenia skóry jest częste zmienianie pieluszki dziecku. Kiedy pieluszka jest mokra, skóra staje się bardziej podatna na działanie enzymów wywołujących wysypkę. Bardzo ważne jest, aby zmieniać dziecku pieluszkę tak często, jak to możliwe, a nawet co godzinę lub dwie, w zależności od wieku dziecka. Stosowanie kremu pod pieluszkę również pomaga zapobiegać wysypce. Ponadto pamiętaj, aby po przewinięciu dziecka dokładnie umyć ręce. Jest to ważne, ponieważ zarazki mogą prowadzić do infekcji.

Zapasowe rzeczy do przewijania noworodka

Spakowanie zapasowych rzeczy do przewijania noworodka to ważny krok podczas podróży z dzieckiem. Nowi rodzice często czują się przytłoczeni liczbą rzeczy, które muszą zabrać ze sobą dla swojego maleństwa. Podczas podróży z noworodkiem będziesz potrzebować najbardziej podstawowych rzeczy, takich jak przekąski i woda. Należy pamiętać o zabraniu małego pojemnika na lód do butelki i wkładek do karmienia. Torba na pieluchy z izolowaną wkładką jest niezbędnym dodatkiem dla nowych rodziców.

Nierzadko zdarza się, że noworodek zmienia kilka ubranek w ciągu jednego dnia. Nawet jeśli wychodzisz z domu z wystarczającą ilością ubrań, łatwo jest zapomnieć o czymś ważnym. Mając zapasowy zestaw ubranek dla dziecka, możesz być przygotowana na wszystko. Wybierz jedno lub dwa body lub kombinezony dla niemowląt, aby ułatwić przewijanie. Należy też zabrać zapasowe skarpetki i ciepłe czapki na zimne dni.

Kolejnym ważnym elementem jest przewijak. Wygodny i przestronny przewijak sprawi, że pobyt dziecka w punkcie przewijania będzie przyjemniejszy zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego dziecka. Możesz być zaskoczona ilością przyborów do przewijania, które będą potrzebne dla noworodka – od świeżej zmiany ubranek po tubkę kremu na wysypkę. Jeśli chcesz podróżować bez bagażu, zabierz ze sobą dwa komplety pieluszek materiałowych. Możesz też użyć wilgotnych wacików do delikatniejszego przewijania.

Przewijanie noworodka na stole do przewijania

Przewijanie noworodka na stole jest najbezpieczniejsze, gdy jego powierzchnia ma wklęsły kształt. Dzięki temu dziecko nie spadnie, jeśli przypadkowo na nią upadnie. Bezpieczeństwo dziecka musi być podkreślane od samego początku, dlatego rodzice nigdy nie powinni zostawiać noworodka bez opieki na podwyższonej powierzchni. Zmiana pieluszki na przewijaku różni się od pieluchowania dziecka w ubranku.

Doskonałym rozwiązaniem jest specjalny przewijak, ale można też znaleźć komodę, która ma podkładkę na spodzie. Komody z podkładkami nie mają żadnych podwyższonych krawędzi, więc mogą służyć również jako przewijak. Jednak wielu rodziców nadal decyduje się na przewijanie noworodków na podłodze. Może to być ryzykowna decyzja, dlatego pamiętaj o użyciu paska bezpieczeństwa, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

Sprawdź również:   Pieluszki dla noworodka - jakie wybrać

Możesz też użyć biurka. Stół powinien być stabilny i solidny, a także wystarczająco wysoki, aby utrzymać dziecko. Aby było Ci wygodniej, umieść na nim grubą podkładkę do przewijania. Krawędzie biurka powinny być podniesione, abyś mogła wygodnie przewijać dziecko. Jeśli nie masz stołu, możesz użyć komody lub biurka jako przewijaka.

Wybierz przewijak, który jest łatwy do czyszczenia. Szczególnie wygodna jest pikowana podkładka, którą można prać w pralce. Możesz także wybrać dużą matę podłogową do przewijania dziecka. W ten sposób możesz używać jednej ręki, podczas gdy drugą możesz swobodnie wykonywać inne czynności. Czysty przewijak jest bezpieczniejszy i mniej stresujący dla dziecka. W ten sposób możesz dać sobie czas na przygotowanie się do nadchodzących wyzwań i obowiązków związanych z wychowywaniem noworodka.

Badanie pierwszej kupy noworodka

Pierwsza kupa Twojego dziecka może być nieco myląca. Może to być ciemna, lepka substancja zwana smółką. Jest ona bardzo trudna do usunięcia i w ciągu 24 godzin zmienia kolor z żółtego na żółty. Może nie jest to tak zauważalne jak pierwsza kupa, ale mimo to należy zwracać na to uwagę. Jeśli zauważysz zmianę koloru lub konsystencji, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Kupa noworodka może się różnić z dnia na dzień, a nawet z dziecka na dziecko. Dziecko Laury robi dziewięć żółtych kupek dziennie, podczas gdy dziecko Łukasza co drugi dzień robi tylko jedną zieloną kupkę. Kupa Łukasza jest też nieco bardziej luźna niż kupa Laury, ale nie należy się tym zbytnio przejmować! Kolor, konsystencja i zapach kupy nie powinny stanowić problemu, jeśli mieszczą się w normie. Jeśli jednak zauważysz nietypowy zapach lub jeśli dziecko ma zbyt obfitą biegunkę, skontaktuj się z pediatrą.

Ważne jest, aby wiedzieć, że noworodki oddają smółkę, zanim będą mogły wypić mleko lub siarę. Płyn owodniowy zawiera śluz, komórki skóry i włoski lanugo, które gromadzą się w jelitach i stają się smółką. Smółka, którą oddaje noworodek, nie jest widoczna gołym okiem, ale można ją dostrzec w pieluszce.

Smółka to pierwsze wypróżnienie noworodka. Jest to zielonkawo-czarna substancja, która zazwyczaj jest wydalana w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Wygląda zupełnie inaczej niż zwykła kupa. Twój noworodek jeszcze nic nie jadł, a jedynym pokarmem, jaki miał, był płyn owodniowy, który wypił w czasie ciąży. Płyn ten odżywia jej układ trawienny i przygotowuje ciało do życia poza łonem matki.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy