Lampka nocna dla noworodka – jaką wybrać

Lampka nocna dla noworodka - jaką wybrać

Wybór lampy do pokoju noworodka może być przytłaczający. Chociaż dostępnych jest wiele rodzajów lamp, możesz zacząć od rozważenia koloru. Czerwone lub pomarańczowe lampki nocne są najlepsze na powrót do snu. Unikaj halogenów i białego światła i wybierz lampkę, która pasuje do kolorystyki pokoju – fragment ten jest wynikiem badania ekspertów serwisu mazowieckietg.pl. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, jaką lampę kupić. Zastanów się także, jaki typ lampy jest odpowiedni dla danego pomieszczenia i jego przeznaczenia.

Czerwone lub pomarańczowe lampki nocne są najlepsze na powrót do snu

Jeśli chcesz pomóc swojemu dziecku w zasypianiu, możesz rozważyć lampkę nocną w kolorze czerwonym lub pomarańczowym. Powód jest prosty: czerwony i pomarańczowy to najbardziej kojące kolory dla niemowląt. A ponieważ Twoje dziecko jest prawdopodobnie przyzwyczajone do czerwonego koloru już w łonie matki, uspokoi je to i pomoże mu zasnąć. Ponadto niektóre lampki nocne są wyposażone w wyłącznik czasowy, który automatycznie je włącza i wyłącza.

Czerwone lub pomarańczowe lampki nocne są najlepsze dla noworodków. Ważne jest, aby unikać jasnych świateł górnych, które mogą wystraszyć dziecko. Zamiast tego należy wybrać lampkę nocną, która wyłącza się automatycznie po określonym czasie. Dla noworodka najlepsza jest lampka nocna o słabym świetle i bez migających świateł. Rodzice powinni również unikać włączania głównych świateł podczas obserwacji niemowlęcia.

Innym świetnym wyborem na lampkę nocną jest pluszowe zwierzątko z lampką. Są one miękkie i przytulne, a dziecko może się do nich przytulić, kiedy Ty jesteś niespokojna. Miękkie pluszowe zwierzątko daje kojący blask, a jego obecność w pokoju pomoże dziecku zasnąć. Pluszowe lampki nocne to pluszowe zwierzęta z lampką w środku. Takie lampki nocne są najlepsze dla noworodków i starszych dzieci.

Sprawdź również:   Trądzik u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Wszystkie lampki nocne są przydatne w usypianiu noworodków, jednak czerwone lub pomarańczowe lampki nocne są najskuteczniejsze w pierwszych tygodniach życia. Lampki te są bezpieczne dla niemowląt, ale należy ich używać zgodnie z instrukcjami producenta. Niektóre z nich są zaprojektowane jako zabawki i dziecko może się nimi bawić przed zaśnięciem. Rodzice powinni również zachować ostrożność w przypadku zbyt jasnych lampek nocnych, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie pożarowe.

Innym sposobem na ponowne uśpienie dziecka jest włączenie lampki nocnej ze ściemniaczem. Czerwone lub pomarańczowe lampki nocne mogą pomóc dziecku szybciej zasnąć, a ich zaletą jest zmniejszenie zanieczyszczenia światłem. Dobrze jest też kupić lampkę nocną z wyłącznikiem czasowym, aby nie budziła dziecka. Zaoszczędzisz również na kosztach energii elektrycznej.

Unikaj światła niebieskiego lub białego

Dobrą zasadą przy wyborze lampki nocnej dla noworodka jest unikanie wszelkich lamp emitujących niebieskie lub białe światło. Niebieskie światło wpływa na rytm okołodobowy dziecka, czyli 24-godzinny cykl czuwania i snu. Może ono zaburzać cykl snu dziecka i sprawiać, że staje się ono nadmiernie czujne. Ponadto może przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób, takich jak depresja.

Niebieskie światło, często stosowane w żłobkach, zakłóca wydzielanie melatoniny – hormonu, który informuje organizm o tym, że czas na sen. Dzieci narażone na działanie niebieskiego światła częściej mają problemy ze snem, ponieważ zakłóca ono ich rytm okołodobowy. Z drugiej strony, światło bursztynowe nie zaburza poziomu melatoniny i nie budzi dziecka.

Oczy dziecka mają wrażliwe miejsce. Ekspozycja na niebieskie lub białe światło będzie miała negatywny wpływ na plamkę żółtą dziecka. Ponadto niebieskie i białe światło przenika przez soczewkę i może uszkodzić siatkówkę. Dziecko może mieć również trudności z zasypianiem i głębokim snem. Ponadto silne światło może przenikać przez powieki, co może zaburzać widzenie.

Sprawdź również:   Zatkany nos u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Najlepiej jest wybrać lampkę, która nie emituje światła niebieskiego ani białego. Zarówno niebieskie, jak i białe światło może zakłócać sen dziecka i powodować częste budzenie się w środku nocy. Zasadniczo należy unikać światła o wysokiej czułości na światło niebieskie lub białe. Unikaj także wszelkich lamp o słabym świetle białym. Żarówka wrażliwa na światło niebieskie sprawi, że dziecko będzie bardziej podatne na nocne karmienia.

Oprócz światła niebieskiego i białego należy również zwrócić uwagę na barwę światła. Choć oczywiste jest, że wybierając lampkę nocną dla noworodka, należy unikać niebieskiego lub białego światła, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Poza mocą lampki, jej kolor nie powinien być zbyt rozpraszający dla noworodka. Światło powinno być rozproszone i miękkie, a nie ostre.

Unikaj halogenów

Jeśli przygotowujesz się do przywiezienia do domu noworodka, musisz unikać halogenowych lampek nocnych. Halogeny stwarzają zagrożenie pożarowe i mogą się bardzo nagrzewać – jest to nie tylko niebezpieczne, ale także może być drażniące dla oczu dziecka. Co więcej, odsłonięte żarówki mogą być szkodliwe dla maluchów. Zamiast tego wybieraj oprawy, które rozpraszają światło i żarówki oznaczone jako “łagodnie białe” lub “dzienne”.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy