Nietolerancja laktozy u noworodka – przyczyny

Nietolerancja laktozy u noworodka - przyczyny

Jeśli Twoje dziecko ma problemy żołądkowo-jelitowe po spożyciu produktów mlecznych, możesz być zaniepokojony możliwością nietolerancji laktozy. Laktoza jest naturalnym składnikiem mleka ssaków i mleka ludzkiego. Wiele dzieci rodzi się z nietolerancją laktozy, ale niektóre nie. Noworodkowi cierpiącemu na nietolerancję laktozy należy podawać mleko, które nie zawiera laktozy. Jeśli dziecko nie może strawić nabiału, lekarz może przepisać suplementy zawierające enzym laktazy. Zarejestrowany dietetyk może pomóc w ustaleniu przyczyn i rozwiązań dla konkretnego stanu dziecka.

Przyczyny nietolerancji laktozy u dzieci urodzonych przedwcześnie

Nietolerancja laktozy jest częstsza u wcześniaków. W końcu wyściółka jelit dziecka wraca do normy. Jednak u niektórych niemowląt nietolerancja laktozy jest problemem nawracającym, który z czasem się pogłębia. Wiele świeżo upieczonych matek nie zdaje sobie sprawy, że ich dziecko może być dotknięte tym problemem. Oto cztery najważniejsze przyczyny nietolerancji laktozy u wcześniaków.

Dziecko z nietolerancją laktozy może wydawać bulgoczący dźwięk lub mieć dyskomfort w jamie brzusznej po jedzeniu. Może również wykazywać wzdęcia i gazy. U dziecka może również wystąpić wysypka pieluszkowa. Często problem ten ustępuje samoistnie wraz z wiekiem dziecka, ale należy pamiętać, że niektóre dzieci mają genetyczne predyspozycje do rozwoju nietolerancji laktozy.

Inną przyczyną jest uszkodzenie jelita cienkiego. W czasie ciąży w jelicie cienkim dziecka nie wytwarza się wystarczająca ilość laktazy do przetwarzania mleka, dlatego organizm wcześniaka nie może jej produkować. Do urazu może dojść podczas operacji lub z powodu innych schorzeń, takich jak celiakia lub choroba Leśniowskiego-Crohna. Niektóre terapie przeciwnowotworowe mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia nietolerancji laktozy u dziecka.

Laktoza w mleku ludzkim i mleku ssaków

Nietolerancja laktozy u noworodków jest rzadką chorobą. Występuje tylko u 70 procent populacji ogólnej. Zaburzenie to jest dziedziczone i występuje częściej u osób pochodzenia azjatyckiego, afrykańskiego, śródziemnomorskiego i południowoeuropejskiego. Objawy nietolerancji laktozy u noworodków mogą być łagodne lub ciężkie. Niemowlęta z wtórną nietolerancją laktozy mogą mieć objawy biegunki osmotycznej.

Chociaż możliwe jest całkowite unikanie białka zawartego w mleku krowim, może to doprowadzić do rozwoju choroby. Unikając mleka przez kilka dni lub tygodni, pozbawiamy się laktazy i uniemożliwiamy organizmowi jego trawienie. Po ponownym wprowadzeniu mleka do diety mogą pojawić się dolegliwości trawienne i trudności w karmieniu piersią. W takich przypadkach należy rozważyć przejście na mleko kozie. Można też spróbować wprowadzać mleko krowie stopniowo, jako przepis lub niewielką ilość w diecie dziecka.

Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt pojawiają się zwykle w ciągu kilku dni po urodzeniu, ale wtórna nietolerancja laktozy może wystąpić w wyniku choroby lub z innego powodu. Objawy nietolerancji laktozy u noworodków obejmują nadmierny płacz i słaby przyrost masy ciała. Oprócz słabego wypróżnienia dziecko może odczuwać objawy gastryczne, takie jak wysypka lub nadmierne wymioty.

Nietolerancja laktozy powoduje problemy żołądkowo-jelitowe

Nietolerancja laktozy u noworodków to stan, który uniemożliwia dziecku trawienie mleka i innych produktów mlecznych. Chociaż laktoza jest niezbędnym składnikiem pożywienia człowieka, u niektórych niemowląt powoduje problemy trawienne. Dzieci cierpiące na nietolerancję laktozy potrzebują specjalnej mieszanki. W niektórych przypadkach problem może być nawet przejściowy, ponieważ może wystąpić po infekcji wirusowej. Jednak rzadko zdarza się, aby objawy nietolerancji laktozy wystąpiły u dziecka przed ukończeniem trzeciego roku życia.

Sprawdź również:   Wysypka u noworodka - jak sobie z nią radzić

Niektóre dzieci mają wrodzoną nietolerancję laktozy, inne rodzą się z wadliwym enzymem w żołądku. Niemowlęta urodzone z pierwotną nietolerancją laktozy nie posiadają enzymu laktazy i mają ciężką biegunkę. Powoduje to problemy żołądkowo-jelitowe i wymaga specjalnej diety od urodzenia. Wtórna nietolerancja laktozy zwykle ustępuje po wyleczeniu dziecka z zapalenia żołądka i jelit lub innej infekcji bakteryjnej.

Objawy nietolerancji laktozy różnią się u poszczególnych osób. U noworodków objawy mogą objawiać się biegunką i mdłościami. Objawy zaczynają się zwykle w ciągu 30 minut lub dwóch godzin po spożyciu mleka lub produktów mlecznych. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości mogą one trwać nawet kilka dni. Jeśli tak się stanie, objawy mogą całkowicie ustąpić. Jeśli jednak masz dziecko z nietolerancją laktozy, lekarz może zalecić zmianę diety.

Alergia na mleko

Przyczyny nietolerancji laktozy u noworodków różnią się w zależności od wieku i pochodzenia etnicznego niemowlęcia. Najczęściej schorzenie to ma charakter wtórny i rozwija się w wyniku choroby przewodu pokarmowego, takiej jak wirusowe zapalenie żołądka i jelit lub giardioza. W rzadkich przypadkach przyczyną może być również zaburzenie genetyczne, takie jak celiakia lub niedobór odporności. Niemowlęta, które cierpią na pierwotną nietolerancję laktozy, mogą mieć również fenotyp dziedziczny.

Przyczyny nietolerancji laktozy u noworodków są różne, w zależności od przyczyny tego stanu. W niektórych przypadkach niemowlęta mogą urodzić się z tym schorzeniem, które może powodować ciężką biegunkę. Inne przyczyny to choroby powodujące stan zapalny jelit, takie jak celiakia. Nietolerancja laktozy u noworodków jest rzadka, ale do jej wtórnych przyczyn należą zapalenie żołądka i jelit oraz celiakia.

Wcześniaki są bardziej narażone na nietolerancję laktozy, ponieważ ich jelita cienkie nie są w pełni rozwinięte w momencie narodzin. Objawy pojawiają się zwykle w ciągu kilku pierwszych godzin po spożyciu laktozy. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko robi kupkę lub oddaje wodniste stolce, prawdopodobnie nie toleruje laktozy. Nie wpadaj jednak w panikę! U wielu dzieci, u których wystąpiła nietolerancja laktozy, nie występują żadne trwałe skutki.

Utrata elektrolitów

Nietolerancja laktozy u noworodków jest rzadka. Nietolerancja laktozy u noworodków występuje rzadko. Może być również spowodowana innymi chorobami, które powodują zapalenie jelit, takimi jak celiakia. Nie jest to częste u noworodków, ale zdarza się w niektórych przypadkach. Ponadto niektóre dzieci rodzą się z nietolerancją laktozy po przebytej infekcji wirusowej lub w młodym wieku. Niezależnie od przyczyny, objawy nietolerancji laktozy są dość widoczne u noworodków, a najlepszym sposobem ich leczenia jest jak najszybsze rozpoczęcie procesu usuwania laktozy z diety, aby zapobiec zagrażającemu życiu odwodnieniu.

Jeśli objawy biegunki są ciężkie, można podać dziecku preparat bezlaktozowy, aby zastąpić utracone płyny. Napoje sportowe zawierające elektrolity i wodę mogą być podawane niemowlętom, których spożycie mleka matki jest niewystarczające. U dzieci z przewlekłą chorobą nerek na gromadzenie się elektrolitów przepisuje się leki moczopędne. Zwiększają one ilość wydalanego moczu i szybko usuwają elektrolity.

Sprawdź również:   Prawidłowa waga noworodka - jaka jest

Przyczyna nietolerancji laktozy nie jest znana, ale jest ona spowodowana brakiem enzymu laktazy. Stan ten występuje, gdy jelito cienkie nie wytwarza wystarczającej ilości enzymu laktazy. Niemowlęta z nietolerancją laktozy zwykle całkowicie wracają do zdrowia w ciągu trzech do czterech tygodni. W tym czasie wyściółka jelit powraca do normalnego stanu.

Ograniczenie spożycia laktozy

Przyczyny nietolerancji laktozy u noworodków są liczne i zróżnicowane. Niektóre dzieci rodzą się z genetycznym niedoborem laktazy, czyli stanem, w którym nie mają wystarczającej ilości laktazy do trawienia mleka. Inne dzieci mają wtórną nietolerancję laktozy spowodowaną inną przyczyną, np. infekcją lub chorobą pasożytniczą. Jednak rzadko zdarza się, aby noworodek był całkowicie nietolerancyjny na laktozę.

Inną przyczyną jest niedostatecznie rozwinięty układ pokarmowy. Jeśli dziecko jest wcześniakiem, wyściółka jego jelit może być słabo rozwinięta, co powoduje brak laktazy. Większość dzieci wyrasta z tego stanu, gdy ich układ pokarmowy dojrzewa. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko nie toleruje laktozy, skontaktuj się z lekarzem. Najlepiej skonsultować się z pediatrą, aby upewnić się, że dziecko nie ma żadnych innych problemów zdrowotnych, które mogą być przyczyną tego problemu.

Inne przyczyny nietolerancji laktozy u noworodków to problemy jelitowe i wady rozwojowe jelit. W tym ostatnim przypadku u niemowlęcia mogą wystąpić bóle brzucha, gazy i pieluszkowe zapalenie skóry. Objawy wtórnej nietolerancji laktozy mogą utrzymywać się przez kilka tygodni po wystąpieniu. Objawy te mogą występować u zdrowych niemowląt karmionych piersią. Objawy te mogą być spowodowane chorobą przewodu pokarmowego, np. celiakią.

Zmiany w diecie

U zdrowej osoby dorosłej wraz z wiekiem dochodzi do obniżenia poziomu enzymów laktazy. Obniżenie poziomu tych enzymów nazywane jest pierwotną nietolerancją laktozy. Stan ten występuje rzadko u niemowląt poniżej trzeciego roku życia i jest związany z niektórymi grupami etnicznymi. Przyczyną tego stanu mogą być zakażenia przewodu jelitowego rotawirusami lub giardiami. W przypadku wystąpienia objawów tego stanu niemowlę musi być przestawione na specjalną dietę, która nie zawiera produktów mlecznych.

Lekarz rodzinny może zasugerować przejście na mleko modyfikowane, które nie zawiera laktozy. Mimo że laktoza nie jest korzystna dla organizmu, ważne jest, aby dziecko otrzymywało wystarczającą ilość wapnia i witaminy D. Zarejestrowany dietetyk może zalecić alternatywne diety i suplementy witaminowe dla niemowlęcia. Wszelkie wątpliwości należy omówić ze swoim lekarzem rodzinnym i zasięgnąć jego porady.

Jeśli objawy nietolerancji laktozy u noworodka nie ustąpią po dwóch do czterech tygodniach, dziecko może mieć celiakię. Objawy tego zaburzenia to biegunka, słaby apetyt i ból brzucha. Gdy celiakia zostanie wyleczona, objawy ustąpią. Do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia najlepiej nie wprowadzać mu żadnych produktów mlecznych.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy