Noworodek w domu – poradnik dla rodziców

Podnoszenie noworodka - poradnik dla rodziców

Przygotowania do narodzin dziecka to jeden z najbardziej ekscytujących okresów w życiu rodzica. Większość nowych rodziców ma wiele pytań. Ten przewodnik został napisany po to, aby odpowiedzieć na te pytania i pomóc w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zawiera on informacje o cyklu snu dziecka, potrzebie odżywiania i rutynie. Zachowanie rutyny jest bardzo ważne w tym okresie.

Cykl snu dziecka

W miarę jak dzieci rosną, ich cykle snu zaczynają przypominać cykle snu dorosłych. Większość z nas przechodzi z jednego cyklu snu do następnego bez budzenia się. Noworodki nie potrafią jednak utrzymać głębokiego snu przez dłuższy czas i często się budzą. Oto kilka wskazówek, jak kontrolować cykl snu dziecka. Po pierwsze, nie przejmuj się, jeśli dziecko długo nie zasypia. Następnie, jeśli dziecko budzi się zbyt często, postaraj się je wyciszyć, zanim będzie zbyt zmęczone.

Upewnij się, że w pokoju jest ciemno, ponieważ światło może obudzić dziecko. Utrzymuj też temperaturę między 68 a 72 stopniami Fahrenheita. Urządzenie do wytwarzania białego szumu może zablokować inne hałasy, które mogą zakłócić sen dziecka. Wreszcie, cykl snu dziecka powinien trwać od siedmiu do dziewięciu godzin. Jeśli dziecko obudzi się nagle w nocy, spokojnie uspokajaj je i kołysz, aż zaśnie ponownie.

Kiedy już zrozumiesz, jak działa cykl snu noworodka, czas zacząć układać mu plan dnia. Podczas gdy noworodki mają tendencję do spania w krótkich odcinkach, długość snu nocnego również się wydłuża. Dla wielu rodziców pierwsze miesiące są okresem burzliwym i chcieliby, aby ich dziecko miało ustalony harmonogram. Dziecko nie może jednak powiedzieć, że coś jest nie tak, więc to do Ciebie należy decyzja, co jest dla niego najlepsze.

Powinieneś być świadomy, że Twój noworodek płacze. Jest to dość powszechne zjawisko, ale nie należy się nim przejmować – zdarza się, a po przebudzeniu dziecko znów zasypia. Aby cykl snu Twojego dziecka był regularny, praktykuj stałe drzemki i późniejsze chodzenie spać. Nie ustalaj jednak pory kładzenia się spać wcześniej niż o 18.30. Dzięki temu dziecko zrozumie, czego może się spodziewać po spaniu o tej samej porze.

Potrzeba odżywiania

Mleko matki jest podstawowym źródłem pożywienia dla noworodka, a karmienie nim może trwać nawet godzinę w idealnym przypadku. Niektóre dzieci są jednak bardziej zadowolone z karmienia mlekiem modyfikowanym. Niezależnie od źródła, istnieją pewne wspólne oznaki, na które należy zwrócić uwagę. Głodne dziecko może zaciskać pięści lub zbliżać palce do ust, a nawet płakać. Najedzone dziecko rozluźnia ręce i nogi oraz zamyka oczy.

Sprawdź również:   Ból brzuszka u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Do prawidłowego monitorowania i podejmowania decyzji niezbędny jest zorganizowany system. Musi on być połączony ze szczegółowymi informacjami na temat żywienia dojelitowego i pozajelitowego niemowlęcia. Posiadanie dokładnych danych żywieniowych na wyciągnięcie ręki pozwala na podejmowanie świadomych i szybkich decyzji. Aby upewnić się, że noworodek otrzymuje właściwe pożywienie, należy prowadzić regularne obserwacje kliniczne. Zmiana masy ciała, wyrazu twarzy dziecka i jego ogólnego wyglądu może sygnalizować potencjalny problem lub wymagać zmiany metody żywienia lub schematu leczenia.

Rutyna

Kiedy jesteś świeżo upieczonym rodzicem, stworzenie rutyny jest trudnym zadaniem. Pracownik służby zdrowia może pomóc ci w stworzeniu takiego rytmu, który będzie dla ciebie odpowiedni. Dobra rutyna obejmuje jedzenie, spanie, zabawę i dbanie o potrzeby dziecka. Cykle snu noworodków mogą się zmieniać z dnia na dzień i mogą na nie wpływać przerwy w pracy, choroby i napięty dzień. Jak najszybciej powinnaś wrócić do swoich normalnych zajęć.

Staraj się nie budzić dziecka na karmienie i nie przeszkadzać mu. Karmienie najlepiej zarezerwować na czas drzemki, po której można je od razu uśpić. Jeśli Twój noworodek nie wygląda na śpiącego, przytul go. Możesz też rozłożyć kocyk i pobawić się. Czas drzemki noworodka powinien trwać od 10 minut do godziny.

Po kilku pierwszych tygodniach matka lub ojciec powinni odpocząć. Ich nowe dziecko będzie wymagające, a rutyna w wychowywaniu noworodka może pomóc im dostosować się do wymagań. Matka lub ojciec powinni zdawać sobie sprawę, że godziny w ciągu dnia mogą zostać pochłonięte przez jedno maleńkie dziecko. Dlatego lepiej jest ustalić priorytety w zadaniach domowych i unikać prób wciskania zbyt wielu zajęć. Ważne jest również, aby być cierpliwym i zrozumieć potrzeby dziecka, zanim zacznie się wykonywać inne zadania.

Dobra rutyna dla noworodka powinna obejmować karmienie, przytulanie, kąpiel i śpiewanie mu. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie rutyny na dobranoc przed drzemką. Rutyna na dobranoc może być tak prosta, jak karmienie dziecka, wkładanie go do piżamki i kołysanie do snu. Harmonogram ten można skrócić rano i w porze drzemki. To samo dotyczy rutynowych czynności popołudniowych i wieczornych.

Radzenie sobie ze stresem

Małe dziecko jest wrażliwe na stres w wielu postaciach. Płacz, wyrażanie złości i duże zmiany w rutynie mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu stresu. Chociaż dzieci nie potrafią komunikować swoich uczuć, wyczuwają Twój stan emocjonalny i odpowiednio na niego reagują. Dowiedz się, jak obniżyć poziom stresu u dziecka i zminimalizować jego wpływ. Stres wpływa na zdrowie dziecka przez wiele lat. Oto kilka sposobów na zminimalizowanie stresu, którego doświadcza Twój noworodek.

Sprawdź również:   Czkawka u noworodka po jedzeniu - jak sobie z nią radzić

Po pierwsze, spróbuj rozpoznać, co powoduje stres. Zidentyfikowanie tych sytuacji pomoże Ci przygotować się na stresujące wydarzenia. Na przykład zapisywanie rzeczy, które cię stresują, jest dobrym sposobem na zidentyfikowanie czynników wywołujących stres. Zapisanie tych scenariuszy pomoże przygotować się na nadchodzące stresujące wydarzenia. Pomoże to także zidentyfikować inne źródła stresu. Znając źródła stresu, można lepiej sobie z nim radzić.

Po drugie, wyznaczaj sobie realistyczne cele. Stres często wynika z nadmiaru pracy. Wyznacz rozsądne granice i staraj się do nich dostosować. Jeśli musisz iść na zakupy, spróbuj zrobić je przez Internet. Praktykowanie pozytywnej mowy o sobie stanie się automatyczne i pomoże ci radzić sobie ze stresem. Po trzecie, ustal rutynę w swoim życiu. Ustal rutynę w rodzinie. Wyznacz granice, ogranicz liczbę zadań i zadbaj o spójność harmonogramu.

Wreszcie, monitoruj zachowanie swojego dziecka. Obserwuj, co dziecko robi, a czego nie robi w domu lub w szkole. Jeśli zauważysz u dziecka zmiany lub oznaki stresu, ważne jest, abyś zrozumiał, dlaczego i jak na nie wpływa. Dzieci są wrażliwe na zamieszanie i hałas, mogą też nie być w stanie wyrazić swoich uczuć w sposób zrozumiały dla dorosłych. Obserwując zachowanie i interakcje dziecka, można rozpoznać wszelkie potencjalne problemy, zanim staną się poważne.

Radzenie sobie z chorobą

Rodziców może kusić, aby chronić dziecko przed chorobami medycznymi. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z ochroną dziecka. W przypadku złego samopoczucia lepiej jest ograniczyć zajęcia i trzymać je w domu. Utrzymanie rutyny jest kluczowe. Dzieci pragną struktury i rutyny, więc łamanie zasad może je zdezorientować. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie z chorobą podczas wychowywania noworodka:

Infekcje: Podczas gdy Ty martwisz się o to, jak wyleczyć wirusa żołądkowego, musisz mieć świadomość, że Twój noworodek jest bardziej podatny na infekcje niż Ty. Infekcje mogą pojawić się w dowolnym momencie w ciągu pierwszego miesiąca życia, ale mogą być bardzo poważne, np. sepsa. Ponadto należy skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe zachowanie u swojego dziecka. Radzenie sobie z chorobami podczas wychowywania noworodka powinno być najwyższym priorytetem, ponieważ nawet zwykły kaszel lub gorączka mogą przerodzić się w poważną chorobę.

Chociaż niektóre matki rozpoznają objawy choroby u swoich noworodków, nie szukają pomocy medycznej. Większość matek uważa objawy za poważne, ale przyczyny za powszechne i naturalne. Pomimo dużej częstości występowania chorób u noworodków, tylko 41% matek poszukuje w porę opieki biomedycznej. Co więcej, postrzegana ciężkość choroby nie była czynnikiem skłaniającym do szukania opieki biomedycznej, ale była związana z barierami, takimi jak ograniczenia poporodowe, słaba komunikacja i fizyczna niedostępność placówek służby zdrowia.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy