Jeśli bierzesz udział w pierwszej kąpieli swojego dziecka, musisz pamiętać o kilku ważnych wskazówkach. Ciepła woda, kontakt ze skórą i wybór odpowiedniej pory dnia to ważne aspekty tego przełomowego wydarzenia. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które pomogą Ci w udanej pierwszej kąpieli:
Ciepła woda
Pierwsza kąpiel dziecka może być wspaniałym momentem tworzenia więzi między Tobą a Twoim noworodkiem. Niemowlęta lubią pluskać się i bawić w wodzie, a Ty z przyjemnością będziesz obserwować ich radość na widok pluskającej się wody i zabawek. Najbezpieczniejszym sposobem kąpania noworodka jest użycie ciepłej wody, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko, że dziecko zrobi sobie krzywdę. Możesz także spróbować używać tylko ciepłej wody, ale nie używaj gorącej wanny, ponieważ może to doprowadzić do poparzenia.
Jeśli to możliwe, poproś kogoś o pomoc w kąpieli. Osoba ta może również robić zdjęcia noworodkowi. Napełnij wanienkę dla niemowląt lub umywalkę kilkoma centymetrami ciepłej wody. Upewnij się, że woda jest wystarczająco ciepła, aby przykryć ciało noworodka. Woda powinna być ciepła, ale nie gorąca. Możesz także użyć szamponu dla niemowląt. Nie jest to bezwzględnie konieczne, ale lekarze zalecają stosowanie łagodnego mydła.
Wiele szpitali zabiera noworodka do pierwszej kąpieli w ciągu kilku godzin. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jednak odczekanie kilku godzin, a Ty powinnaś poczekać, aż odpadnie kikut pępowiny. W ten sposób skóra noworodka nie zostanie uszkodzona przez wodę w kąpieli, pozostanie wilgotna i chroniona. Będzie to także okazja do nawiązania więzi z noworodkiem.
Pierwsza kąpiel noworodka będzie bardzo wyjątkowym przeżyciem, ale przygotuj się na to, że dziecko będzie jej niechętne. Możesz nawet odczuwać niepokój podczas kąpieli. Na szczęście w miarę przyzwyczajania się dziecka będzie to coraz łatwiejsze. Będziesz mogła nawiązać więź z noworodkiem i zrelaksować się, gdy ono będzie rozkoszować się wodą.
Dotyk skóra do skóry
Kiedy powinnaś wykąpać noworodka po raz pierwszy? Najlepiej, jeśli pierwsza kąpiel odbędzie się w ciągu pierwszej godziny po urodzeniu, czyli w okresie zwanym “złotą godziną”. Jest to czas, w którym dziecko może nawiązać chemiczne połączenie z Twoją skórą, co pomoże mu przystosować się do środowiska pozamacicznego. Istnieją jednak pewne procedury medyczne, z którymi powinnaś poczekać do tego czasu.
Podczas kąpieli trzymaj dziecko blisko siebie, dbając o to, aby było mu wygodnie i ciepło. Kontakt skóra do skóry może ograniczyć płacz i zwiększyć przywiązanie między dzieckiem a rodzicem. Chociaż nie jest możliwe, aby każdy noworodek pozytywnie reagował na dotyk, kontakt skóra do skóry pomoże dziecku poczuć się bezpiecznie, spokojnie i swojsko, co zmniejszy jego marudność.
Jeśli nie masz pewności co do potrzeb dziecka, staraj się uważnie obserwować je podczas kąpieli. Kontakt skóra do skóry podczas pierwszej kąpieli noworodka może pomóc wzmocnić więź między matką a dzieckiem. Badania wykazały, że opóźnienie pierwszej kąpieli może zwiększyć szanse na karmienie piersią o 166%. Ale nie martw się, ten przewodnik jest łatwy do wykonania.
Kontakt skóra do skóry jest korzystny dla dzieci w każdym wieku, od wcześniaków po dzieci w pełni sił witalnych. Dla większości rodziców jest to bezpłatne i łatwe. Po prostu połóż nieubrane dziecko na swojej skórze. Jeśli jest mu zbyt zimno, można też przykryć je ciepłym kocem. Jeśli jednak nie jesteś pewna swoich umiejętności, poproś przyjaciółkę lub krewnego, aby pomogli Ci z mokrym kocem.
Kiedy nadchodzi czas pierwszej kąpieli dziecka, staraj się jak najczęściej korzystać z kontaktu skóra do skóry. Zapewnienie noworodkowi ciepłego, miękkiego dotyku będzie miało działanie terapeutyczne i pomoże mu przeżyć narodziny i doświadczenia z nimi związane. Jest to wspaniałe doświadczenie spajające. Pamiętaj jednak, aby podczas kąpieli noworodka postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie zapomnij też o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa!
Wybór czasu na pierwszą kąpiel noworodka
To, kiedy po raz pierwszy wykąpiesz swoje dziecko, zależy od Ciebie. Niektórzy rodzice wybierają kojącą poranną kąpiel, podczas gdy inni wolą uspokajający rytuał na dobranoc. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, zawsze pamiętaj o zapewnieniu ciepłej, miękkiej powierzchni, na której położysz dziecko. Zadbaj też o to, aby dziecko podczas kąpieli czuło się komfortowo i nie rozpraszało się. Jeśli nie jesteś pewna, kiedy po raz pierwszy wykąpać dziecko, oto kilka wskazówek:
Po pierwsze, upewnij się, że wanienka jest stabilna i wystarczająco niska, abyś mogła wygodnie trzymać dziecko. Kiedy już będziesz gotowa do kąpieli dziecka, napełnij wanienkę lub umywalkę kilkoma centymetrami ciepłej wody. Nie zapomnij użyć termometru do sprawdzenia temperatury wody. Woda powinna być na tyle ciepła, aby przykryć ciało dziecka, ale nie gorąca.
Oprócz zapewnienia dziecku ciepła podczas kąpieli, należy również przygotować wszystkie niezbędne przybory do kąpieli dla noworodka. Upewnij się, że masz dobrze wyściełaną i podpartą wanienkę dla dziecka, ciepłą wodę, butelkę, ściereczkę i ręcznik. Poduszka może pomóc śliskiemu dziecku utrzymać się w jednym miejscu podczas kąpieli. Możesz również użyć osłony na wanienkę, aby uchronić dziecko przed wypadnięciem z wody.
AAP zaleca naprzemienne stosowanie czasu pierwszej kąpieli dziecka. Ponad połowa wszystkich utonięć dzieci w domu zdarza się w wannie. Dlatego AAP zaleca naprzemienne kąpanie dziecka. I choć może się to wydawać trudne, AAP ma rozwiązanie tego problemu! Jeśli nie jesteś pewna, zapoznaj się z ilustrowanym przewodnikiem kąpieli noworodka.
Ogrzewanie dziecka po kąpieli
Po pierwszej kąpieli noworodka należy wykonać kilka ważnych kroków, aby zapewnić mu ciepło. Pierwszym krokiem jest delikatne umycie dziecka. Woda w wannie powinna mieć głębokość około dwóch do trzech cali, ale nie powinna płynąć. Podczas gdy jedno z rodziców wkłada główkę dziecka do wanienki, drugie trzyma jego ciało powyżej poziomu wody. Rozmawiając z dzieckiem, delikatnie opuszczaj je do wody. Powoli i delikatnie prowadź dziecko ku górze, aż do poziomu klatki piersiowej.
Dobrym sposobem na zapewnienie ciepła dziecku po pierwszej kąpieli noworodka w wannie lub umywalce jest wyłożenie wanienki ręcznikiem. Woda powinna być ciepła, ale nie za gorąca ani za zimna. Trzymaj jedną rękę na dziecku i unikaj odwracania wzroku podczas mycia dziecka. Zawsze trzymaj ręcznik w pobliżu. Jeśli nie możesz go znaleźć, przygotuj mniejszą wanienkę, w której będziesz mogła posadzić dziecko.
Podczas kąpieli noworodka utrzymuj temperaturę wody na poziomie od 90 do 100 stopni Fahrenheita. Najlepiej jest utrzymywać temperaturę wody poniżej 120 stopni, aby dziecko nie odczuwało zimna po kąpieli. Ciepły ręcznik może pomóc w utrzymaniu ciepła dziecka. Możesz również położyć ciepły ręcznik na brzuszku dziecka podczas kąpieli, aby nie dopuścić do jego wychłodzenia. Jeśli nie masz ściereczki, spróbuj położyć ją na brzuszku dziecka, aby było mu ciepło. Ważne jest też ciepłe pomieszczenie.
Kąpiąc dziecko, pamiętaj, aby dokładnie umyć wszystkie części jego ciała. Następnie nałóż balsam dla niemowląt na pieluszkę, szyję i twarz, a następnie dokładnie je osusz. Utrzymywanie ciepła po pierwszej kąpieli noworodka – poradnik dla rodziców
Uwzględnianie emocji dziecka
Jest wiele sposobów na to, aby kąpiel noworodka była przyjemniejsza dla Ciebie i Twojego dziecka. Na początek wypróbuj rytuał kąpieli z dzieckiem. Niektórzy rodzice wolą kąpać swoje dzieci rano w ciepłej, kojącej kąpieli. Inni wolą robić to przed snem jako rytuał uspokajający. Bez względu na wybraną metodę, zawsze staraj się kąpać dziecko na miękkiej, płaskiej powierzchni.
Twarz, oczy i ciało Twojego dziecka są bardzo wrażliwe i podatne na dotyk. Przyjmuje ono swoje otoczenie na własnych zasadach. Może wpatrywać się, patrzeć lub koncentrować się na swoich zmysłach. Dlatego ważne jest, aby dać jej przestrzeń, w której będzie mogła się uspokoić. W tym okresie dziecko jest szczególnie wrażliwe na interakcje społeczne, dlatego ważne jest, aby przewidywać jego potrzeby i odpowiednio na nie reagować.
Innym sposobem na uspokojenie i zrelaksowanie dziecka jest pozwolenie mu na zabawę podczas kąpieli. Możesz użyć gąbki do mycia twarzy dziecka, a następnie umyć resztę ciała i okolice pieluszki. Podczas kąpieli dziecka zwróć szczególną uwagę na fałdy pod pachami, za uszami i na szyi.
Rutyna jest bardzo ważna dla małych dzieci. Pomaga im poczuć się bezpiecznie i daje poczucie zrozumienia. Niemowlęta docenią komfort, jaki daje im regularna kąpiel. Podczas kąpieli noworodka należy przede wszystkim brać pod uwagę jego emocje. Kąpiel to także jedyny czas w ciągu dnia, kiedy Ty i Twoje dziecko możecie zwolnić tempo. Dlatego kąpiel jest najlepszym momentem na rozmowę z dzieckiem. Będzie to sprzyjać rozwojowi słownictwa i przywiązania.