Prawidłowa waga noworodka – jaka jest

Prawidłowa waga noworodka - jaka jest

Dziecko pochodzenia europejskiego po urodzeniu waży zazwyczaj około 7 funtów. Może się to jednak różnić w zależności od rasy. Osiemdziesiąt procent dzieci urodzonych w pełnym terminie waży od pięciu do ośmiu funtów i od pięciu do siedmiu i pół uncji. Dzieci, które ważą więcej niż normalny zakres, mogą wymagać dodatkowych badań i monitorowania. W tym artykule omówimy prawidłowy zakres wagi dziecka. Dowiesz się, jak interpretować wykres linii trendu i określić wagę urodzeniową dziecka.

Średnia waga dzieci urodzonych w terminie

Średnia waga pełnoletniego dziecka wynosi 7 funtów i 6 uncji, ale nie oznacza to, że każde dziecko mieści się w tym przedziale. Średnia waga zdrowego, pełnowartościowego dziecka mieści się w przedziale od 5,5 funta (2500 gramów) do 10 funtów (4500 gramów). Niektóre dzieci są mniejsze lub cięższe, ale średnia waga urodzeniowa jest nadal dobrym punktem odniesienia. Podczas wizyt kontrolnych pediatrzy będą monitorować wagę, długość i wielkość głowy, aby ustalić, czy dziecko odpowiednio przybiera na wadze.

Światowa Organizacja Zdrowia publikuje tabele dotyczące wagi. Centers for Disease Control and Prevention oraz American Academy of Pediatrics zalecają stosowanie tabel WHO dla niemowląt i dzieci do drugiego roku życia. W Stanach Zjednoczonych lekarze będą prawdopodobnie posługiwać się wykresami CDC lub innej organizacji krajowej. Waga i wzrost dziecka są określane w skali percentylowej. 25. percentyl to waga 25 procent dzieci w tej samej grupie wiekowej.

W innym badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Kolorado w Boulder stwierdzono, że średnia waga dzieci urodzonych w pełnym terminie zmniejszyła się. Wzrasta liczba dzieci urodzonych przedwcześnie i z ograniczonym rozwojem płodu. Nie jest jednak jasne, czy spadek masy urodzeniowej jest spowodowany zmianą stylu życia czy złym odżywianiem matek. Naukowcy przeanalizowali dokumentację urodzeniową 4700 dzieci urodzonych w Kopenhadze w latach 1959-1961. Ocenili również inteligencję uczestników w wieku od 19 do 50 lat.

Wykres linii trendu

Wykres linii trendu dla prawidłowej wagi noworodka może pomóc Ci w znalezieniu idealnej wagi Twojego dziecka. W górnej części wykresu można znaleźć średnią wagę niemowląt w zależności od wieku, płci i płci. Linie poziome, które się stykają, to percentyle. Waga dziecka jest zazwyczaj najwyższa w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, ale później przyrost wagi spada. Jeśli Twój noworodek ma więcej niż kilka uncji nadwagi, możesz skonsultować się ze swoją pielęgniarką środowiskową. Niezależnie od płci, ważne jest, aby znać wagę i wiek swojego dziecka, aby mieć pewność, że podajesz mu odpowiednią ilość składników odżywczych.

Światowa Organizacja Zdrowia publikuje tabele, które pomagają lekarzom określić wagę noworodka. Centers for Disease Control and Prevention oraz American Academy of Pediatrics również publikują tabele. Większość lekarzy korzysta z tabel CDC lub innej organizacji krajowej w celu określenia prawidłowej wagi noworodka. Wykresy te zazwyczaj wykorzystują standardy wzrostu Światowej Organizacji Zdrowia, które różnią się nieznacznie w zależności od stanu. Waga dziecka mieści się w jednym z tych percentyli, a dziecko o wadze poniżej średniej nie musi wskazywać na problemy ze wzrostem.

Sprawdź również:   Woda dla noworodka - jaką dawać do picia

Korzystanie z wykresu linii trendu dla prawidłowej wagi noworodka jest niezbędne dla rodziców, aby określić prawidłowe tempo wzrostu noworodka. Wykres nie tylko pomoże im określić prawidłową wagę, ale także podpowie, czy konieczne są inne kontrole zdrowotne. Waga dziecka zmienia się z tygodnia na tydzień, ale ten wykres pokaże, jak rosło Twoje dziecko w ciągu ostatniego miesiąca. Jeśli zauważysz wzrost wagi, powinnaś natychmiast skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Średni przyrost masy ciała u zdrowych niemowląt

Jako noworodek, waga Twojego dziecka będzie wzrastać o około 1 do 2 funtów każdego miesiąca, a jego długość będzie zwiększać się o około 1 cal każdego miesiąca. Na początku dziecko może wydawać się pulchne, ale z wiekiem te dziecięce wałeczki zostaną zastąpione mięśniami. W wieku od sześciu do dwunastu miesięcy większość dzieci podwaja lub potraja swoją wagę urodzeniową i osiąga długość od około dziewięciu do 11 cali. W wieku 24 miesięcy dziecko czterokrotnie zwiększy swoją wagę urodzeniową i osiągnie długość od 14 do 16 centymetrów.

W pierwszych dniach dziecko naturalnie straci trochę na wadze, ale większość z nich z powrotem ją przybierze. Jest to oczekiwane, ponieważ noworodki tracą około siedmiu do dziesięciu procent swojej wagi urodzeniowej. Waga powinna wrócić do normy w ciągu 10-14 dni. Jeśli zauważysz, że waga dziecka rośnie wolniej niż zwykle, skonsultuj się z lekarzem lub konsultantem laktacyjnym, aby ustalić, co jest normalne. Celem jest osiągnięcie przez dziecko wagi urodzeniowej w ciągu pierwszego roku życia.

Średni przyrost masy ciała zdrowych noworodków wynosi około 5-7 uncji na tydzień. Może to być jednak więcej lub mniej, w zależności od sposobu karmienia dziecka. Należy również pamiętać, że dzieci rosną szybko i mogą stracić do 10 procent swojej wagi urodzeniowej. Dobrą zasadą jest pozwalanie dziecku na spożywanie około pięciu do sześciu uncji mleka dziennie. Nawet wtedy dziecko karmione piersią przybiera na wadze tylko jedną trzecią wagi dziecka karmionego butelką.

Waga w ciąży

Być może słyszałaś już termin “waga w ciąży”. W tym czasie prawdopodobnie martwisz się o swoją wagę i zdrowie rosnącego dziecka. Nadwaga w czasie ciąży jest czymś naturalnym, ale dla rozwijającego się dziecka należy stosować zdrową dietę. Przeciętna kobieta w ciąży potrzebuje około 300 dodatkowych kalorii dziennie, aby jej organizm mógł się rozwijać. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zacząć jeść większe porcje. Powinnaś nadal regularnie kontrolować swoją dietę i wagę.

Waga w ciąży – co to jest, staje się większym problemem, jeśli nie zapewniasz sobie wystarczającej aktywności fizycznej. Idealnie byłoby, gdybyś dążyła do 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo. Wybierz program ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Należy pić dużo wody i robić częste przerwy podczas sesji treningowych. Pamiętaj, że ciąża może być trudnym okresem, dlatego przed rozpoczęciem programu ćwiczeń porozmawiaj z lekarzem prowadzącym. Może on zalecić Ci zwiększenie lub zmniejszenie dziennego spożycia kalorii.

Sprawdź również:   Pierwsza kąpiel noworodka - poradnik dla rodziców

Niektóre kobiety cieszą się ze zmian, jakie zaszły w ich ciałach podczas ciąży, podczas gdy inne mają trudności z dostosowaniem się do nowego wyglądu w lustrze. To zupełnie normalne, że czujesz się niekomfortowo w swoim większym ciele. Dodatkowa waga jest w rzeczywistości korzystna, ponieważ wspomaga zdrowy przebieg ciąży i będzie korzystna dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeśli jednak martwisz się o swoją wagę w ciąży, koniecznie porozmawiaj z lekarzem lub zarejestrowanym dietetykiem, aby uzyskać pomoc.

Genetyka matki i ojca

Na prawidłową wagę noworodka ma wpływ genetyka zarówno matki, jak i ojca. Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie geny są dominujące lub recesywne. Zamiast tego każdy allel ma taką samą wagę i może występować w połączeniu z innymi jako cecha fizyczna. Na przykład grupy krwi A i B są współdominujące, co oznacza, że dziecko posiadające jedną kopię każdego z genów będzie miało taką samą grupę krwi jak osoba posiadająca dwie kopie alleli A i B.

Zarówno matka, jak i ojciec mają jednakową liczbę chromosomów. Oboje rodzice wnoszą podobną ilość cech genetycznych i fizycznych. Jednak geny ojca będą silniej wyrażone niż geny matki. Na prawidłową wagę noworodka ma wpływ skład genetyczny matki i ojca. Jeśli oboje rodzice mają taką samą wagę i wzrost, prawidłowa waga będzie podobna.

Badanie przeprowadzone przez Instytut Zdrowia Dziecka UCL ma na celu wyjaśnienie, w jaki sposób genetyka matki i ojca wpływa na prawidłową masę urodzeniową noworodka. Badanie wykazało, że geny odziedziczone po obojgu rodzicach regulują wzrost dziecka na różnych etapach ciąży. Genetyka matki i ojca jest ważna dla przetrwania i dobrostanu dziecka. Dokładne geny, które przekazują swojemu potomstwu, wpływają również na jego wzrost i wagę.

Używanie wagi łazienkowej do mierzenia wagi dziecka

W określeniu wagi noworodka może pomóc Ci waga łazienkowa. Tego typu waga jest wygodna i bezpieczna w użyciu. Jest to powszechny przedmiot domowego użytku, który posiada prawie każdy. Korzystanie z wagi dla niemowląt ma wiele zalet, w tym to, że jest niedroga i można jej używać wielokrotnie. Poniżej podajemy kilka wskazówek, o których warto pamiętać, używając wagi do ważenia dziecka. Pierwszym krokiem do użycia wagi łazienkowej do ważenia dziecka jest upewnienie się, że jest ona skalibrowana.

Aby użyć wagi łazienkowej do pomiaru wagi dziecka, musisz najpierw zważyć się sama. Kiedy już będziesz miała swoją wagę, możesz zsumować obie wagi. Używanie wagi, która mierzy w uncjach, nie jest wystarczająco dokładne do tego zadania i możesz uzyskać niedokładne wyniki, jeśli będziesz musiała zmienić dziecku pieluszkę. Upewnij się, że kupiłeś wysokiej jakości wagę cyfrową, która mierzy z dokładnością do 1/2 funta.

Następnie umieść dziecko na wadze. Upewnij się, że znajduje się ono na równi z resztą wagi łazienkowej. Upewnij się, że głowa dziecka nie dotyka żadnej części wagi. Następnie umieść odważnik kilogramowy na pierwszym nacięciu i przesuwaj go po belce aż do osiągnięcia równowagi. Może być konieczne przesuwanie go w przód i w tył w małych odstępach czasu, aż do osiągnięcia równowagi.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy