Przepuklina u noworodka – jak sobie poradzić

Przepuklina u noworodka - jak sobie poradzić

Przepukliny u niemowląt są bolesne, ale nie są niebezpieczne. Wczesne wykrycie przepukliny jest kluczem do tego, aby dziecko nie cierpiało z powodu przepukliny. W tym artykule znajdziesz informacje o przyczynach, możliwościach leczenia i ryzyku związanym z operacją. Poniżej przedstawiono kilka pomocnych wskazówek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z przepukliną u noworodka.

Przepuklina pępkowa

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć przepuklinę pępkową u dziecka, najlepszym sposobem jest utrzymywanie jej w czystości. Dziecko może odczuwać pewien ból po operacji, ale zazwyczaj jest on łagodny i łatwy do opanowania. W okresie rekonwalescencji należy podawać dziecku ibuprofen, Tylenol lub inny podobny środek przeciwbólowy. Jeśli jednak ból jest silny, należy skonsultować się z lekarzem.

Przepuklinę można naprawić, wykonując niewielkie nacięcie tuż poniżej pępka. Podczas operacji lekarz usunie odcinek jelita, który przedostał się przez przepuklinę. Następnie zamknie ranę szwami lub klejem chirurgicznym, a dziecko po kilku godzinach może wrócić do domu. Lekarz może zalecić wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu naprawienia przepukliny, ale jest to skomplikowana procedura, która może spowodować zakażenie.

Operacja może być rozwiązaniem dla niektórych osób z ciężkimi przepuklinami, ale jest ona rzadka i rzadko powoduje trwałe problemy. Operacja przepukliny pępkowej polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia w okolicy pępka i ponownym wprowadzeniu przepukliny do jamy brzusznej. Aby uzyskać dokładną diagnozę, należy udać się do lekarza i opisać swoje objawy. Lekarz może wówczas stwierdzić, czy jest to przepuklina, z którą masz do czynienia.

Jeśli dziecko ma przepuklinę, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Większość przypadków jest niegroźna i zanika samoistnie wraz z wiekiem dziecka. Jeśli jednak przepuklina uległa uwięźnięciu, u dziecka może wystąpić gorączka, ból brzucha i powiększenie obwodu brzucha. W takim przypadku należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc lekarską. Stan ten często nie jest niebezpieczny, ale może powodować silny ból.

Przepuklina pachwinowa

Przepukliny powstają, gdy jelita nie są w stanie wrócić do jamy brzusznej. W przypadku przepukliny pachwinowej pętla jelitowa może utknąć w jamie brzusznej, powodując brak dopływu krwi. Prawidłowy dopływ krwi jest niezbędny, aby jelita były zdrowe i prawidłowo pracowały. Jeśli przepuklina pachwinowa wystąpi u noworodka, dziecko powinno być natychmiast zbadane przez lekarza.

Zabiegi chirurgiczne mogą naprawić przepuklinę pachwinową u prosiąt, które mogą nie wymagać natychmiastowej operacji. Zabieg trwa zwykle mniej niż godzinę i jest procedurą ambulatoryjną. Leczenie chirurgiczne jest zalecane, gdy przepuklina nie nawraca, a dziecko nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Jeśli jednak przepuklina nie goi się samoistnie, konieczna jest operacja.

W czasie ciąży kanał pachwinowy powinien się całkowicie zamknąć, ale czasami jelita mogą wystawać przez otwór. Jeśli Twoje dziecko trzyma się kurczowo piersi lub płacze, możliwe, że ma przepuklinę pachwinową. Wybrzuszenie będzie się powiększać wraz z napięciem, a można je zauważyć, gdy dziecko kaszle lub krzyczy.

Sprawdź również:   Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać - porady

Gdy u dziecka pojawi się przepuklina, konieczna może być operacja, aby naprawić uszkodzoną ścianę brzucha i przywrócić jelita do jamy brzusznej. Rodzaj operacji zależy od wieku dziecka, jego stanu zdrowia i stopnia zaawansowania przepukliny. Operacja może wymagać zastosowania znieczulenia ogólnego. Lekarz wykona małe nacięcie w okolicy pachwinowej, a następnie przełoży pętlę jelita do jamy brzusznej. Czasami do wzmocnienia mięśni i zapobieżenia ponownemu wystąpieniu przepukliny stosuje się materiał siatkowy.

Przepukliny pachwinowe u małych dzieci nie stanowią zagrożenia życia, ale mimo to powinny być natychmiast leczone. W niektórych przypadkach można je naprawić już w pierwszym dniu życia, ale najlepiej jest jak najszybciej zbadać dziecko. Prawdopodobnie konieczne będzie przeprowadzenie operacji zwiadowczej, aby sprawdzić, czy dziecko ma przepuklinę.

Operacja

Jeśli martwisz się przepukliną u noworodka, pierwszym krokiem jest wizyta u pediatry lub udanie się do szpitalnej izby przyjęć. Lekarz przeprowadzi dokładne badanie dziecka i może skontaktować się ze specjalistą w celu omówienia możliwości leczenia. Jeśli konieczna jest operacja, dziecko może wymagać pozostania w szpitalu na noc w trakcie leczenia. Proces rekonwalescencji może trwać do dwóch tygodni i należy spodziewać się kilku rzeczy.

Niewielkie nacięcie zostanie wykonane pod pępkiem. Otwór zostanie zamknięty za pomocą wchłanialnych szwów pod skórą i kleju DERMABOND. Na miejsce zabiegu może zostać nałożony opatrunek. Opatrunek ten należy usunąć 48 godzin po zabiegu. Jeśli dziecko jest przytomne podczas operacji, lekarz może wmasować jelito z powrotem na swoje miejsce. W niektórych przypadkach przepuklina może być na tyle mała, że można ją wmasować z powrotem na miejsce.

Większe przepukliny mogą wymagać operacji przed ukończeniem przez dziecko 5 roku życia. Jeżeli przepuklina nie zostanie zamknięta do czasu ukończenia przez dziecko 3-4 roku życia, może ono wymagać operacji w trybie pilnym. Jeśli u dziecka występuje przepuklina uwięźnięta, jelito może być uwięzione w worku, powodując przebarwienie i bolesne wybrzuszenie. Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma uwięźniętą przepuklinę, natychmiast zabierz je na oddział ratunkowy, gdzie zostanie poddane ocenie. Natychmiastowa ocena pozwoli zapobiec uszkodzeniu jelit.

Wizyta kontrolna zostanie wyznaczona w ciągu kilku dni. Podczas wizyty kontrolnej lekarz zbada miejsce nacięcia i ranę. Jeżeli u dziecka nie wystąpią żadne komplikacje, w ciągu kilku dni będzie ono mogło powrócić do swoich normalnych zajęć. Uprawianie sportu będzie prawdopodobnie ograniczone przez pierwsze dwa tygodnie, ale ustąpi samoistnie w ciągu kilku tygodni. Dziecko będzie musiało odpoczywać przez kilka tygodni.

Powikłania

Przepuklina u noworodka jest poważnym stanem chorobowym, który może prowadzić do poważnych powikłań. Opcje leczenia obejmują operację oraz leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Lekarz omówi ryzyko i korzyści związane ze znieczuleniem i leczeniem przeciwbólowym. Po operacji dziecko nie powinno być narażone na kontakt z wodą ani uprawianie sportów przez około dwa tygodnie. Jeśli przepuklina zostanie uwięziona, może dojść do zakażenia jamy brzusznej lub śmierci pacjenta. Konieczna może być operacja w trybie nagłym.

Sprawdź również:   Jak ubierać noworodka w domu - poradnik

W przypadku przepukliny nawrotowej może dojść do jej uwięźnięcia. Może to powodować ból, utratę apetytu, wymioty i nieprawidłowy rytm wypróżnień. W takim przypadku dochodzi do odcięcia dopływu krwi do jelita, co powoduje stan zagrażający życiu, zwany przepukliną uduszoną. W celu naprawienia przepukliny pachwinowej zwykle konieczna jest operacja. Operacja może być opóźniona nawet do dwóch miesięcy.

Operacja przepukliny jest wykonywana za pomocą niewielkiego nacięcia tuż poniżej pępka. Wystająca tkanka jest następnie przesuwana z powrotem na swoje miejsce, a ściana brzucha zamykana szwami. Dziecko jest następnie wypisywane ze szpitala i może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Opuchlizna ustąpi w ciągu kilku dni, ale przez tydzień lub dwa dziecko nie powinno bawić się żadnymi szorstkimi przedmiotami. Konieczna będzie wizyta kontrolna w celu sprawdzenia przebiegu procesu gojenia.

Przepukliny pachwinowe są najczęściej spotykane u mężczyzn i charakteryzują się występowaniem wybrzuszenia w okolicy pachwiny. Choć zwykle można im zapobiec, mogą powodować znaczny ból i dyskomfort. W niektórych przypadkach przepuklina może prowadzić do gromadzenia się płynu w mosznie i wymaga pilnej pomocy medycznej. Jeśli dziecko odczuwa ból lub obrzęk w okolicy pachwiny, może być konieczne przeprowadzenie operacji w celu leczenia tego problemu.

Diagnoza

Pierwszym krokiem do leczenia przepukliny u noworodka jest jej zdiagnozowanie. Lekarz zwykle przeprowadza zabieg laparoskopowy, który polega na wprowadzeniu kamery przez nacięcie w pępku. Po tym zabiegu chirurg użyje narzędzi chirurgicznych, aby zamknąć przepuklinę. Wszystkie użyte szwy są rozpuszczalne, a skóra nad przepukliną zostanie zabezpieczona materiałem o nazwie DERMABOND. DERMABOND pozostanie na miejscu przez 5 do 10 dni, a następnie odpadnie. Należy uważać, aby nie naruszyć materiału DERMABOND, ponieważ otworzy się on przed zagojeniem się rany.

Głównym objawem przepukliny pachwinowej jest wybrzuszenie pod skórą w pachwinie. Wybrzuszenie może być bardziej widoczne u dziecka, gdy płacze, kaszle lub napina się. W niektórych przypadkach wybrzuszenie znika, gdy dziecko odpoczywa. Aby ustalić, czy wybrzuszenie jest przepukliną, lekarz może delikatnie nacisnąć na nie, gdy dziecko leży. Spowoduje to jego zmniejszenie, ale może powodować dyskomfort.

U noworodka z przepukliną pachwinową wybrzuszenie prawdopodobnie pojawi się po jednej lub drugiej stronie. Najczęściej występuje ono po prawej stronie brzucha. Czasami może występować po obu stronach. Na ogół przepuklina jest wadą wrodzoną, która pozostaje niezauważona przez wiele lat. Jednak rutynowe zabiegi wykonywane u noworodków nie zapobiegają jej rozwojowi. Wcześniactwo, niska masa urodzeniowa i niezstąpione jądra to niektóre z czynników ryzyka związanych z przepukliną.

Objawy przepukliny u noworodka są podobne do innych problemów zdrowotnych i mogą nie wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. Rodzice powinni skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że u noworodka nie występują żadne powikłania. Lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizykalne w celu ustalenia, czy przepuklinę można naprawić. Może on również zlecić wykonanie zdjęć rentgenowskich jamy brzusznej i badania ultrasonograficznego w celu obejrzenia jelita.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy