Trądzik u noworodka – przyczyny i rozwiązania

Trądzik u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Trądzik u niemowląt występuje najczęściej podczas gorącej i wilgotnej pogody, kiedy dziecko jest przegrzane i niespokojne. Kontakt z ostrymi detergentami i plwocina również mogą spowodować pojawienie się trądziku. Hormony matki odgrywają istotną rolę w tym stanie i mogą utrzymywać się przez kilka dni. Trądzik u noworodka ma tendencję do pojawiania się i znikania do czasu, gdy dziecko osiągnie wiek od czterech do sześciu miesięcy. Można jednak łatwo rozpoznać ten stan na podstawie czasu wystąpienia i wyglądu.

Unikanie szorstkich tkanin

W ciągu pierwszych kilku miesięcy życia dziecka rodzic powinien unikać stosowania szorstkich i grubych materiałów na skórze noworodka. W szczególności należy unikać używania szorstkich ściereczek lub ręczników, które mogą rozerwać guzki i podrażnić je. Trądzik u niemowląt zwykle ustępuje po ukończeniu szóstego miesiąca życia, ale w tym czasie rodzice powinni używać do prania ubranek dziecka łagodnych, bezzapachowych detergentów. Ponadto mamy powinny rozważyć podawanie niemowlętom suplementów probiotycznych, aby wzmocnić ich układ odpornościowy i pomóc w walce z trądzikiem.

Dziecko z trądzikiem jest bardzo wrażliwe, a swędzące materiały mogą powodować dalsze podrażnienia. Może to prowadzić do pocierania lub dłubania w wysypce, co zaostrza problem. Aby zapobiec wyrywaniu lub drapaniu trądziku przez dziecko, rodzice powinni zakrywać ręce noworodka, gdy ma on zaczerwienioną lub opuchniętą twarz. Dzięki temu trądzik będzie miał szansę się zagoić, a także zapobiegnie jego rozprzestrzenianiu się na inne części twarzy.

Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa, ale w ciągu kilku tygodni odzyska gładkość i elastyczność. To ułatwi przytulanie, dłuższe drzemki i bardziej spójne schematy karmienia. Jeśli podrażnienie skóry nie ustępuje, rodzice powinni udać się do lekarza, aby otrzymać receptę na silniejsze leki przeciwtrądzikowe. Podczas gdy dziecko będzie stopniowo wracać do zdrowia po trądziku, rodzice powinni nadal stosować delikatne, naturalne produkty jako pierwszą linię obrony.

Unikanie pachnących mydeł

Mimo korzyści płynących z używania mydła dla dzieci, mydła zapachowe nie są najlepszym pomysłem dla młodej skóry. Olejki eteryczne mogą być bardzo drażniące dla delikatnej skóry noworodka. Zamiast tego szukaj mydeł i płynów do mycia ciała zawierających takie składniki, jak masło kokosowe i płatki owsiane. Przyniosą one ukojenie skórze i zmniejszą ryzyko zatkania porów. Nadal jednak należy uważać na produkty, których się używa.

Po pierwsze, rodzic powinien omówić z pediatrą spożycie pokarmu przez noworodka. Jeśli dziecko jest karmione piersią, pediatra może zasugerować ograniczenie spożywania cytrusów i produktów mlecznych. Wyeliminowanie tych pokarmów może również pomóc w poprawie stanu skóry dziecka i zmniejszeniu ilości wyprysków. Zazwyczaj trądzik u noworodków znika do trzeciego miesiąca życia, ale u niektórych dzieci może pojawić się nawet później. Jeśli zauważysz utrzymujące się objawy trądziku niemowlęcego, czas odwiedzić pediatrę.

Sprawdź również:   Gorączka u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Najczęstszą metodą leczenia trądziku u noworodków jest stosowanie mydła bezzapachowego. Szorowanie tylko pogorszy stan skóry, a Ty powinnaś unikać produktów zawierających sztuczne substancje zapachowe. Szorowanie może także podrażnić skórę, przez co stanie się ona bardziej podatna na trądzik. Zamiast tego staraj się używać mydeł o niskiej zawartości substancji chemicznych i osuszaj skórę miękkim ręcznikiem. Trądzik u dzieci jest często wywoływany przez zbyt częste mycie i szorowanie.

Unikanie produktów tłustych lub oleistych

Wybierając środek do mycia dla noworodka, najlepiej zdecydować się na taki, który jest wystarczająco delikatny, aby nie powodować podrażnień. Ponadto unikaj perfum, ponieważ one również mogą podrażniać skórę noworodka. Jedną z najlepszych opcji jest Delikatna woda oczyszczająca bez spłukiwania Mustela. Jeśli jesteś w podróży, możesz również wybrać ten produkt.

Powrót ciała noworodka do normy i wygładzenie skóry może potrwać kilka tygodni. Dzięki temu sesje karmienia, przytulania i snu będą dłuższe. Jeśli jednak trądzik u Twojego dziecka nie ustępuje, powinnaś udać się do pediatry. Lekarz będzie mógł złagodzić Twoje obawy i ewentualnie przepisać silniejsze leki na trądzik Twojego dziecka. Jeśli się martwisz, skonsultuj się z lekarzem. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian. Pomoże Ci on podjąć najlepszą decyzję dla Twojego dziecka.

Trądzik niemowlęcy zazwyczaj obejmuje zaskórniki i wągry, ale w niektórych przypadkach może przekształcić się w cysty. Mogą one powodować powstawanie blizn. Aby zapobiec trądzikowi u niemowląt, najlepiej jest unikać stosowania tłustych lub oleistych produktów. Ważne jest także sprawdzenie wysypki, która tworzy się, gdy noworodek jest uczulony na nowy pokarm lub produkt do pielęgnacji skóry. Większość z nich jest nieszkodliwa i ustępuje samoistnie bez leczenia.

Utrzymywanie otoczenia dziecka w czystości

Trądzik u noworodka jest bardzo powszechny i można go leczyć delikatnie, ale nie należy szorować twarzy dziecka ani stosować na nią preparatów przeciwtrądzikowych przeznaczonych dla dorosłych. Zawsze trzymaj paznokcie dziecka krótko i używaj miękkich bawełnianych rękawiczek do dotykania skóry wokół obszaru dotkniętego trądzikiem. Unikaj ciasnego ubierania dziecka. Obcisłe ubrania zmniejszają cyrkulację powietrza w skórze i pogarszają stan. Zamiast tego wybieraj luźniejsze ubrania, które pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza.

Otoczenie dziecka musi być czyste i higieniczne. Unikaj perfum i balsamów, które mogą podrażniać chorą skórę. Zamiast tego wybierz naturalny odświeżacz powietrza, taki jak Mustela Musti Eau de Soin Spray. Ten spray nie zawiera chemikaliów i może być stosowany bezpośrednio na skórę dziecka. Ponadto nie powinnaś kłaść na skórze dziecka biżuterii ani innych przedmiotów dekoracyjnych, ponieważ mogą one powodować podrażnienia.

Wrażliwa skóra dziecka jest bardziej wrażliwa niż nasza. Unikaj kładzenia dziecka na meblach z szorstkich tkanin. Nie pozwalaj też dziecku turlać się po drapiących dywanach. Dokładnie sprawdzaj pluszaki. Jeśli mają one futrzanych przyjaciół, mogą zawierać sierść lub sierść zwierząt domowych, które są toksyczne dla niemowląt. Może to wywołać reakcję alergiczną u dziecka z trądzikiem.

Sprawdź również:   Ubranka dla noworodka do szpitala - jakie wybrać

Unikanie leków na trądzik dostępnych bez recepty

Trądzik u dzieci często ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Jeśli zauważyłaś, że u Twojego dziecka pojawiły się ogniska choroby, skontaktuj się z pediatrą, aby omówić możliwości leczenia. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, a ostre środki czyszczące mogą ją tylko podrażnić. Powinnaś raczej skupić się na delikatnych i regularnych kąpielach dziecka, używając łagodnych mydeł i unikając ostrych peelingów. Powinnaś również ubierać dziecko w miękkie ubranka, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień.

Przez pierwsze tygodnie życia dziecka najlepiej jest unikać tłustych płynów i środków myjących. Nawet niektóre nietłuste kremy mogą podrażniać skórę. Ponadto nie należy ściskać ani szczypać trądziku. Może to spowodować zakażenie i podrażnienie. Raczej masuj miejsce dotknięte trądzikiem kremem lub umyj je delikatnym mydłem. Ponadto nie stosuj wobec dziecka żadnych ostrych detergentów.

Zamiast tego spróbuj użyć kremu na trądzik dla dzieci. Kremy te są przeznaczone specjalnie dla skóry wrażliwej i uszkodzonej. Większość dostępnych bez recepty produktów na trądzik jest przeznaczona dla skóry osób dorosłych i nastolatków i zazwyczaj jest zbyt ostra dla skóry noworodka. Leki przeciwtrądzikowe dostępne bez recepty stosuj wyłącznie pod nadzorem pediatry. Jeśli musisz użyć preparatu na trądzik bez recepty, upewnij się, że nie zawiera on silnych detergentów, ponieważ mogą one powodować reakcje alergiczne.

Trądzik niemowlęcy znika samoistnie

Choć być może słyszałaś, że trądzik niemowlęcy zniknie sam w ciągu kilku miesięcy, możesz być zaskoczona, gdy dowiesz się, że może on pojawić się nawet przed osiągnięciem przez malucha wieku dojrzewania. Trądzik niemowlęcy jest powszechny i zazwyczaj ustępuje samoistnie, ale istnieją pewne schorzenia, które mogą go przypominać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o trądziku dziecięcym, jego przyczynach i niektórych sposobach jego leczenia. Omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o trądziku u niemowląt.

Większość noworodków sama pozbywa się trądziku, ale niektórzy rodzice mogą próbować różnych środków. Unikaj ostrych produktów, które mogą podrażnić wrażliwą skórę noworodka. Zamiast tego używaj delikatnych środków myjących, które pomogą Ci pozbyć się trądziku. Szampon myjący dla dzieci jest bezzapachowy, nie zawiera parabenów i zawiera trzy niezbędne ceramidy. Nie narusza on bariery ochronnej skóry dziecka.

Najczęstszym rozwiązaniem jest utrzymywanie twarzy dziecka w czystości i suchości przez cały czas. W uporczywych przypadkach trądziku dziecięcego można stosować maści i kremy lecznicze. Choć dostępne bez recepty produkty do leczenia trądziku są często skuteczne, należy pamiętać, że są one przeznaczone dla skóry dojrzałej i mogą poważnie zaszkodzić delikatnej skórze noworodka. Jeśli zdecydujesz się na ich stosowanie, upewnij się, że są one przeznaczone specjalnie dla niemowląt.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy