Woda dla noworodka – jaką dawać do picia

Woda dla noworodka - jaką dawać do picia

Jeśli próbujesz nakłonić noworodka do picia większej ilości płynów, pewnie zastanawiasz się, co mu podać. Odpowiedź może Cię zaskoczyć! Istnieje kilka rodzajów płynów, które powinien pić noworodek, w tym woda z kranu, sok owocowy i mleko matki. Przyjrzyjmy się najlepszym opcjom dla pierwszych napojów dla niemowląt. Pamiętaj, że nie ma dobrej lub złej odpowiedzi, jest tylko wiele informacji na ten temat.

Woda z kranu

Jest kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, gdy używasz wody z kranu dla noworodka. Zawsze należy przegotować wodę przed jej użyciem, ale są też inne środki ostrożności, których należy przestrzegać. Jeśli masz pytania dotyczące wody, której używasz, skontaktuj się z lokalnym oddziałem AAP. W większości rejonów kraju można bezpiecznie pić wodę z kranu. Bezpieczne jest również mieszanie preparatów z wodą z kranu, ale należy ją najpierw przegotować. Przegotowanie zwiększa stężenie zanieczyszczeń w wodzie, dlatego też należy zachować ostrożność.

Po pierwsze, upewnij się, że woda z kranu spełnia normy federalne i stanowe. Woda z kranu jest całkowicie bezpieczna do picia dla dorosłych, ale zupełnie inaczej jest w przypadku dzieci. Fluorki mogą powodować fluorozę zębów u noworodków. Obecne normy dotyczące wody z kranu powinny skupiać się na ochronie noworodków przed szkodliwym działaniem tych substancji chemicznych. Należy regularnie sprawdzać jakość wody i zawsze upewniać się, że dziecko pije wodę butelkowaną lub filtrowaną.

Po drugie, upewnij się, że woda, którą pijesz, jest czysta i nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych. Niemowlęta nie potrafią przetwarzać niektórych zanieczyszczeń tak łatwo jak dorośli, dlatego musisz się upewnić, że woda jest wolna od zanieczyszczeń. Na szczęście rząd ustalił bezpieczne poziomy większości zanieczyszczeń, co jest lepsze niż nic. Na przykład fluor jest powszechnym zanieczyszczeniem, które może powodować objawy grypopodobne, a azotany są toksyczne.

Sok owocowy dla noworodka

Chociaż picie soków owocowych przez niemowlęta przynosi pewne korzyści, ryzyko zdrowotne przeważa nad korzyściami. Ogólnie rzecz biorąc, soki zawierają cukier i kwas. Te dwa związki mogą przyczyniać się do próchnicy zębów u niemowląt, która może być bolesna i wymagać intensywnego leczenia. W niektórych przypadkach próchnica może nawet doprowadzić do konieczności wyrwania zębów dziecku. Co więcej, soki oznaczone jako “napoje” zawierają zaledwie 10 procent soku.

Choć soki są smaczne i kuszące, dzieciom należy podawać je w małych porcjach. Zaakceptowanie ich może wymagać nawet 10 prób. Staraj się wprowadzać soki dopiero po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Unikaj soków z puszki, ponieważ zawierają one dużo cukru i mają bardzo niską wartość odżywczą. Zamiast tego używaj łyżeczki i kubka, aby dać dziecku spróbować soku. Próbuj podawać małe ilości i stopniowo je zwiększaj.

Unikaj podawania dziecku soków zawierających zbyt dużo cukru lub fruktozy. Nie tylko spowoduje to zaparcia u noworodka, ale także zbyt duża ilość soku może prowadzić do próchnicy zębów i otyłości. Ponadto może to mieć negatywny wpływ na jego nawyki żywieniowe w okresie dorastania. W końcu dziecko nie będzie miało ochoty na mleko i zacznie gustować w słodyczach. Sok owocowy może jednak pomóc wybrednym niejadkom w dostarczeniu połowy zalecanej dziennej porcji owoców.

Mleko matki dla noworodka

Picie mleka matki przynosi wiele korzyści. Oprócz tego, że mleko matki dostarcza najlepszych składników odżywczych, jest również bardzo dobrze przyswajalne i wchłaniane. Aby było jeszcze lepiej, mleko matki może pomóc noworodkowi we wzroście. W ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu dziecka Twoje piersi będą wrażliwe, a dziecko może ssać je z większą siłą. Po kilku godzinach dziecko prawdopodobnie przestanie ssać tak mocno.

Sprawdź również:   Gorączka u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Aby zapewnić wystarczającą ilość mleka, należy karmić noworodka od ośmiu do dziesięciu razy dziennie. W ciągu pierwszego miesiąca dziecko powinno być karmione co półtorej godziny. Pozwoli to uniknąć budzenia noworodka częściej niż raz dziennie. Gdy dziecko jest gotowe, powinnaś karmić je z obu piersi. Jeśli noworodek nie może przylgnąć do jednej piersi, może potrzebować innej piersi.

Gdy dziecko jest małe, możesz kontynuować karmienie piersią, nawet jeśli masz gorączkę lub inne dolegliwości. Mleko matki zawiera przeciwciała, które mogą chronić noworodka przed infekcjami. Powinnaś często myć ręce, zwłaszcza po wydmuchaniu nosa lub wypróżnieniu. Karmienie piersią jest również korzystne dla kobiet w ciąży, ponieważ mleko matki zawiera przeciwciała, które zwalczają infekcje. Istnieją jednak pewne stany chorobowe, w których karmienie piersią nie jest zalecane. Przykładami takich schorzeń są AIDS, Herpes simplex, nadużywanie narkotyków i gruźlica.

Formuła

Bez względu na to, czy sama mieszasz mleko w proszku, czy kupujesz mleko w proszku, woda używana do przygotowania płynu jest niezbędna dla noworodka. Do przygotowania płynu można użyć czystej wody, nawet butelkowanej. Upewnij się, że podczas mieszania wody i mieszanki używasz czystej miarki. Jednak zmiana preparatu może nie rozwiązać problemu stolca. Kolor i konsystencja stolca noworodka mogą się różnić od innych, dlatego przed wprowadzeniem zmian należy skonsultować się z pediatrą.

Aby zapewnić bezpieczeństwo dziecka, dobrze jest używać wody o temperaturze pokojowej. Przegotowanie wody zabije bakterię Cronobacter, która może znajdować się w preparatach w proszku. Używanie wody destylowanej lub źródlanej usunie zanieczyszczenia, ale gotowanie wody studziennej może zwiększyć poziom azotanów w preparacie. Najlepiej jest przygotować preparat samodzielnie, zamiast polegać na roztworze butelkowanym.

Jeśli planujesz używać butelkowanej wody źródlanej do przygotowania pokarmu dla noworodka, powinieneś zapytać pediatrę o bezpieczeństwo wody destylowanej. Woda destylowana jest wytwarzana przez podgrzanie zwykłej wody i zebranie skroplonej wody. Chociaż woda źródlana może zawierać minerały, nie jest zalecana do stosowania w preparatach do żywienia niemowląt. Niemniej jednak, woda destylowana jest bezpieczna dla Twojego noworodka. Butelkowana woda źródlana może jednak zawierać minerały, które są niebezpieczne dla Twojego dziecka.

Azotany w wodzie

Picie dużych ilości wody zanieczyszczonej azotanami jest poważnym problemem zdrowotnym dla noworodków. Chociaż przedwczesne porody są rzadkie – stanowią mniej niż jeden procent wszystkich porodów – dzieci te mogą mieć poważne krótko- i długoterminowe problemy zdrowotne. Rząd federalny ustalił nawet limit bezpieczeństwa azotanów dla noworodków ze względu na ryzyko przedwczesnego porodu. Zanieczyszczona azotanami woda może wywołać “syndrom niebieskiego dziecka”, który powoduje, że ilość tlenu we krwi niemowląt jest niewystarczająca. Jest to szczególnie szkodliwe, ponieważ hemoglobina płodowa nie jest w stanie przenosić tlenu.

Chociaż nie ma dowodów na to, że azotany w wodzie powodują wady wrodzone, istnieje kilka oznak narażenia na ich działanie. Oprócz niebiesko-szarego zabarwienia skóry noworodków, dzieci, które piją wodę o wysokiej zawartości azotanów, są zazwyczaj mniejsze niż dzieci urodzone przez matki pijące wodę o niskiej zawartości azotanów. EPA ustaliła próg 10 części na milion, aby zapobiec syndromowi niebieskiego dziecka, ale nawet jedna dziesiąta tej wartości może spowodować uszkodzenie rozwijającego się płodu.

Sprawdź również:   Ból brzuszka u noworodka - przyczyny i rozwiązania

Chociaż azotany w wodzie dla noworodków mogą wpływać na rozwój mózgu niemowląt, większość przypadków jest wynikiem zaburzeń metabolicznych, które zmniejszają tolerancję na niewielkie ilości azotanów w wodzie. Poziom methemoglobiny u niemowląt poniżej szóstego miesiąca życia wynosi zwykle około 1%. Stężenie azotanów w preparatach do początkowego żywienia niemowląt jest wyższe w preparatach sojowych niż bezsojowych. Aby zmniejszyć ryzyko narażenia na azotany, matka powinna przegotować wodę przed podaniem jej niemowlęciu. Ponadto powinna obierać i myć warzywa.

Bakterie coli w wodzie

To, czy woda w Twoim domu jest bezpieczna do picia, zależy od tego, czy znajdują się w niej bakterie coli. Bakterie te są powszechnym wskaźnikiem nieczystości wody i mogą prowadzić do chorób zarówno u noworodków, jak i młodych dorosłych. Chociaż bakterie te same w sobie nie są szkodliwe, ich obecność w wodzie pitnej może być niebezpieczna dla Twojego dziecka, zwłaszcza jeśli masz małe dzieci. Test na obecność bakterii coli nie jest trudny do znalezienia, ale należy być świadomym objawów zakażenia u noworodków i niemowląt.

Najpowszechniej stosowaną metodą oznaczania obecności bakterii coli w wodzie jest filtracja membranowa. W tej metodzie wykorzystuje się filtr membranowy o określonej wielkości porów, zwykle 0,45 mm. Otrzymana próbka przechodzi przez szalkę Petriego w temperaturze 35 +/-2 stopni Celsjusza, tłumiąc mikrobiotę. Każda komórka przekształca się w kolonię, która stanowi miarę ilości obecnych w niej bakterii coli. Próbki wody mogą być badane w objętości 10, 100 lub 250 ml.

Innym często występującym zanieczyszczeniem wody pitnej jest azotan. Azotan jest częstą przyczyną biegunki i zespołu niebieskiego dziecka. Może on również prowadzić do innych chorób, w tym niewydolności nerek i chorób układu oddechowego. Okręg Zdrowia w Yakimie zaleca coroczne badania na obecność bakterii coli i azotanów. Aby uniknąć bakterii E. coli, należy przegotować wodę przed podaniem jej dziecku. Jeśli podejrzewasz, że woda zawiera te bakterie, zagotuj ją. Chlor zabija te bakterie.

Zbyt duża ilość wody może wyprzeć cenne składniki odżywcze z mleka matki lub mleka modyfikowanego.
Ważne jest, aby nie podawać noworodkowi zbyt dużo wody, ponieważ rozcieńczy ona mleko matki i zmniejszy ilość cennych składników odżywczych, których potrzebuje dziecko. Woda nie jest niezbędnym składnikiem diety dziecka do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Podawaj dziecku niewielkie ilości wody w ciągu dnia, zaczynając od co najmniej czterech do ośmiu uncji. Większa ilość może prowadzić do zatrucia wodą, co może być szkodliwe dla rozwoju dziecka.

Jeśli dziecko nie jest karmione wyłącznie piersią, wystarczy kilka łyżeczek wody. W tym okresie możesz podawać dziecku sok lub wodę. Pamiętaj, aby podawać je tylko w małych ilościach, ponieważ zbyt duża ilość może spowodować biegunkę lub wypełnić mały żołądek. Zbyt duża ilość soku może również sprzyjać próchnicy zębów we wczesnym dzieciństwie. Upewnij się, że kupujesz 100% sok owocowy bez dodatku cukru. Nie należy pić więcej niż 125 ml (4 uncje) soku lub wody dziennie.

W badaniu opublikowanym w Journal of Pediatrics naukowcy stwierdzili, że dzieci karmione piersią były zdrowsze niż niemowlęta karmione butelką. Naukowcy stwierdzili, że dzieci, które nie były karmione piersią, były bardziej podatne na choroby, za co obwiniali brak mleka matki. Wyniki te doprowadziły do odkrycia czynnika bifidus, rodzaju bakterii występującego w ludzkim mleku.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne Tematy